Głosowanie komisji AGRI w sprawie odnowienia ukraińskiego ATM przyniosło pozytywne rezultaty dla rolników z UE. Decyzje Komisji Agri obejmujące włączenie zbóż, nasion oleistych i miodu do systemu automatycznych środków ochronnych, wraz z dostosowaniami do tego systemu, latami referencyjnymi i opóźnieniami w uruchomieniu, stanowią znaczący postęp w kierunku zapewnienia europejskim rolnikom sprawiedliwej i zrównoważonej przyszłości.
Wyniki te mają znaczenie dla rolników w UE, którzy zmagają się z konsekwencjami decyzji handlowych podejmowanych w obliczu wyzwań geopolitycznych. Społeczności rolnicze, podobnie jak reszta Europejczyków, nadal wspierają Ukraińców. Jednak liberalizacja handlu spowodowała również, że od dwóch lat znaczny import ukraińskich produktów rolnych poważnie wpływa na rolników w UE. Zaangażowanie w rozwiązanie tych problemów podkreśla zaangażowanie komisji AGRI w dobro naszego sektora rolnego i jej zdolność do znalezienia rozwiązania zachowującego właściwą równowagę między utrzymaniem wsparcia dla Ukrainy a zapewnieniem przetrwania rolników w UE.
Uznając te osiągnięcia, dostrzegamy także nadchodzące wyzwanie, jakim będzie głosowanie nad projektem sprawozdania komisji INTA. Konieczne jest, aby pozytywny rezultat osiągnięty w komisji AGRI nie tylko został utrzymany, ale także służył jako inspiracja. Przetrwanie rolników w UE zależy od przemyślanych decyzji i wspólnych wysiłków podczas poruszania się po zawiłym krajobrazie międzynarodowych umów handlowych.
Dziękujemy tym, którzy przyczynili się do tych pozytywnych wyników i nalegamy, aby inni decydenci zjednoczyli się w tym zakresie. W ten sposób możemy wspólnie wypracować porozumienie, które dzięki lepszemu rozkładowi wysiłków zagwarantuje Ukrainie niezachwiane wsparcie.
Komunikat Copa-Cogeca
Źródło: KRIR