KRIR
- Szczegóły
- Lubelska Izba Rolnicza
W dniu 16 stycznia 2025 roku Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, Wiktor Szmulewicz, uczestniczył w Spotkaniu Europejskich Organizacji Rolniczych, zorganizowanym przez Niemiecki Związek Rolników (DBV) w ramach Zielonego Tygodnia w Berlinie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele kluczowych organizacji rolniczych z całej Europy, w tym LTO, MTK, DAFC, LRF, FNSEA, LKÖ, IFA, ZSCR, Boerenbond, NFU, DBV oraz Przewodniczący COPA i COGECA.
- Szczegóły
- Lubelska Izba Rolnicza
GUS poinformował, że w dniach od 13 do 31 stycznia 2025 r. na terenie całej Polski zostanie przeprowadzone badanie statystyczne z zakresu rolnictwa:
- Ankieta koniunktury w gospodarstwie rolnym (formularz AK-R)
- Szczegóły
- Lubelska Izba Rolnicza
W dniu 10 stycznia 2025 r. niemieckie służby weterynaryjne poinformowały o stwierdzeniu pierwszego od 37 lat przypadku pryszczycy u trzech wołów domowych (water Buffalo; Bubalus bubalis), utrzymywanych hobbystycznie w gospodarstwie liczącym łącznie 14 sztuk zwierząt. Gospodarstwo zlokalizowane jest w odległości około 70 km od granicy z Polską, w gminie Hoppegarten, w powiecie Maerkisch-Oderland, kraj związkowy Brandenburgia. Władze Brandenburgii wprowadziły 72-godzinny zakaz przemieszczeń zwierząt, obowiązujący od 11 stycznia br. Wyznaczono obszary objęte ograniczeniami: zapowietrzony w promieniu 3 km od ogniska oraz zagrożony w promieniu 10 km wokół ogniska. Rozpoczęto dochodzenie epidemiologiczne w celu ustalenia źródła choroby. W promieniu 1 km uśmiercono wszystkie zwierzęta z gatunków wrażliwych.
- Szczegóły
- Lubelska Izba Rolnicza
Dnia 9 stycznia 2025 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie z inicjatywy Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR), Wiktora Szmulewicza, oraz Przewodniczących Copa-Cogeca. W wydarzeniu uczestniczyli kluczowi przedstawiciele europejskiego sektora rolniczego, w tym Massimiliano Giansanti (Przewodniczący Copa), Lennart Nilsson (Przewodniczący Cogeca), Eli Tsiforou (Sekretarz Generalna Copa-Cogeca) oraz Patrick Pagani (Wicesekretarz). W spotkaniu brał udział Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej Gustaw Jędrejek.
- Szczegóły
- Lubelska Izba Rolnicza
W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 10 grudnia 2024 r. realizujące wniosek przyjęty na VI Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji w dniu 20 listopada 2024 r. w sprawie uznania strat w gospodarstwie, które wynoszą od 30% i powyżej średniej rocznej produkcji w gospodarstwie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało 2 stycznia 2025 r. następującą informację:
- Szczegóły
- Lubelska Izba Rolnicza
W odpowiedzi na wniosek z posiedzenia KRIR >>> w sprawie dodania nowej części inwestycji A1.4.1 KPO pod nazwą Budowa ogrodzeń i innych innowacyjnych zabezpieczeń zwierząt hodowlanych przebywających na pastwiskach i wybiegach, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismem z dnia 31 grudnia 2024 r., przekazało, że obecnie w Polsce istnieją mechanizmy finansowania działań prewencyjnych przed szkodami powodowanymi m.in. przez wilki.
- Szczegóły
- Lubelska Izba Rolnicza
W niedzielę 29 grudnia br. w programie „Tydzień” podsumowano sytuację w rolnictwie w roku 2024 .
Wśród zaproszonych gości pojawił się Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.
- Szczegóły
- Lubelska Izba Rolnicza
W odpowiedzi na wniosek KRIR w sprawie wydłużenia terminu zakończenia realizacji operacji w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych”, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pismem z dnia 19 grudnia 2024 r., przedstawiło następujące wyjaśnienia:
- Szczegóły
- Lubelska Izba Rolnicza
Od 1 stycznia 2025 r. wchodzi w życie ustawa o zmianie ustawy o ubezpieczeniu upraw i zwierząt gospodarskich (Dz.U. 2024 poz. 1836).
W ustawie rozszerzono katalog upraw objętych 65-procentowymi dopłatami do składek ubezpieczenia o słonecznik, facelię, len, konopie włókniste, bobowate drobnonasienne, rośliny zielarskie i gorczycę, o co samorząd rolniczy wnioskował wielokrotnie.
- Szczegóły
- Lubelska Izba Rolnicza
W dniu 19 grudnia 2024 r. w siedzibie Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) w Parzniewie odbyło się spotkanie Krajową Radą Wieprzowiny, w którym uczestniczył Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz. Podczas tego spotkania omówiono kluczowe kwestie dotyczące sytuacji w polskim sektorze trzody chlewnej oraz podjęto istotne decyzje w sprawie wspólnego działania na rzecz jego odbudowy.
- Szczegóły
- Lubelska Izba Rolnicza
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało 18 grudnia 2024 r., że podwyższone zostały limity pomocy de minimis w sektorze rolnym.
- Szczegóły
- Lubelska Izba Rolnicza
W odpowiedzi na wniosek KRIR w sprawie tytułu prawnego do gruntu Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismem z dnia 18 grudnia 2024 r. przekazało następujące wyjaśnienia:
„Zgodnie z przepisami UE (art. 4 ust. 4 rozporządzenia 2021/21151) jednym z warunków przyznawania wsparcia w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR) jest wymóg, aby kwalifikujące się hektary pozostawały w dyspozycji rolnika.
- Szczegóły
- Lubelska Izba Rolnicza
W dniach 12–13 grudnia 2024 r. w Štrbské Pleso na Słowacji odbyło się spotkanie przedstawicieli izb rolniczych krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4). W wydarzeniu uczestniczyli reprezentanci Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR), Węgierskiej Izby Rolniczej (NAK), Czeskiej Izby Rolniczej (AKČR) oraz Słowackiej Izby Rolnictwa i Żywności (SPPK). Z ramienia KRIR udział wziął Wiceprezes Robert Nowak.
- Szczegóły
- Lubelska Izba Rolnicza
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 10 grudnia 2024 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizując wniosek przyjęty na VI Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji w dniu 20 listopada 2024 r. w sprawie uznania strat w gospodarstwie, które wynoszą od 30% i powyżej średniej rocznej produkcji w gospodarstwie.
- Szczegóły
- Lubelska Izba Rolnicza
W związku z wystąpieniem Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 2 października 2024 r. realizującym wniosek przyjęty na Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych dotyczący zwiększenia limitu pomoc de minimis, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało pismem z 5 grudnia 2024 r., że Komisja UE w październiku br. przedstawiła kolejną wersję projektu zmiany rozporządzenia (UE) nr 1408/2013 w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym, w którym proponowane są zmiany w wysokości pułapu indywidualnej pomocy de minimis w rolnictwie na przedsiębiorstwo rolne do 42 000 EUR oraz do 614,56 mln EUR w ramach trzyletniego limitu krajowego. Dla każdego gospodarstwa rolnego do przyznania nowej pomocy de minimis będzie uwzględniana pomoc udzielona w poprzednich trzech latach.