Urząd Statystyczny w Zielonej Górze opublikował w kwietniu 2025 r. na stronach internetowych najnowsze opracowanie, które prezentuje wyniki Badania Koniunktury w Gospodarstwach Rolnych (A-KR). Raport zawiera kluczowe informacje dotyczące trendów, zmian oraz barier mających wpływ na sytuację gospodarstw rolnych w poszczególnych województwach. Znajduje się w nim także ocena obecnej sytuacji oraz prognozy rolników na kolejne półrocze.

16 kwietnia 2025 r. Copa i Cogeca przesłały list otwarty do wiadomości przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, w którym biją na alarm w związku z propozycją likwidacji dwufilarowej struktury WPR w nadchodzących WRF. Cała unijna społeczność rolnicza jest głęboko zaniepokojona toczącymi się w Brukseli dyskusjami na temat zamiany struktury unijnego finansowania na jednolity fundusz, co de facto oznacza likwidację EFRG oraz EFRROW, które stanowią filary WPR. Krok ten wprowadziłby fundamentalne zmiany w obrębie zarządzania WRF oraz znacznie osłabiłby politykę, która pozostaje kluczowa dla unijnej konkurencyjności oraz bezpieczeństwa żywnościowego.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że Komisja Europejska rozpoczęła w lutym 2025 r. konsultacje społeczne dotyczące przyszłej perspektywy finansowej na lata 2028-2035. Opublikowano komunikat przedstawiający najważniejsze wyzwania polityczne i budżetowe, które nadadzą kształt kolejnym wieloletnim ramom finansowym (WRF) na okres po 2027 roku.

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 11 lutego 2025 r. skierowane do MRiRW oraz Ministra Infrastruktury w sprawie ubezpieczenia ciągników rolniczych biorących udział w strajkach i protestach Ministerstwo Finansów przedstawiło 15 kwietnia 2025 r. odpowiedź, informującą, że MF zwróciło się o wyjaśnienie, czy właściwe jest postępowanie zakładów ubezpieczeń, które odmawiają wypłaty odszkodowania za sprzęt rolniczy uszkodzony w wyniku kolizji podczas protestów lub strajków, do właściwych instytucji odpowiedzialnych za ochronę ubezpieczonych, nadzór ubezpieczeniowy oraz do organizacji ubezpieczeniowego samorządu gospodarczego.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, realizując wniosek przyjęty na Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych w dniu 10 kwietnia 2025 r. zwraca się do Pana Ministra w sprawie wydłużenia terminu składania wniosków o pomoc przez producentów rolnych, w których gospodarstwach w 2024 r. wystąpiły szkody z powodu powodzi.

Ze względu na bardzo krótki termin przyjmowania wniosków przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i bardzo intensywny okres prac polowych samorząd rolniczy wnioskuje.

Zespoły robocze to nowoczesna forma współpracy rolników, ekspertów branżowych i administracji publicznej. Ich zadaniem jest diagnoza kluczowych problemów sektora oraz opracowanie konkretnych propozycji rozwiązań, które mogą być wdrażane na poziomie administracyjnym i legislacyjnym. To odpowiedź na postulaty zgłaszane podczas protestów rolniczych i szansa na realny wpływ na kształt polityki rolnej.

10 kwietnia 2025 r. członkowie Krajowej Rady Izb Rolniczych spotkali się w Trzebnicy, by omówić najważniejsze wyzwania stojące przed polskim rolnictwem.Podczas obrad udzielono absolutorium Zarządowi KRIR oraz Podjęto uchwałę sprzeciwiającą się wprowadzeniu normy GAEC 2, która w ocenie KRIR nie uwzględnia specyfiki polskiego rolnictwa. Lubelska Izbaę Rolnicza reprezentowana przez Prezesa Gustawa Jędrejka otrzymała podziękowania od Zarządów Delegatów i Pracowników Dolnośląskiej Izby Rolniczej oraz Izby Roliczej w Opolu za pomoc potrzebującym producentom rolnym poszkodowanym w wyniku ubiegłorocznej powodzi.

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że co roku jest organizatorem wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci rolników objętych rolniczym systemem ubezpieczenia społecznego, których co najmniej jedno z rodziców/prawnych opiekunów  jest ubezpieczone w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego  w pełnym zakresie (tj. jednocześnie w zakresie emerytalno-rentowym, wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim) lub pobiera rentę bądź emeryturę z KRUS. Podczas wypoczynku realizowany jest program promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej, który korzystnie wpływa na zdrowie, aktywność i koordynację ruchową, wiedzę oraz motorykę dzieci. Gry i zabawy integracyjne, konkursy nakłaniają do logicznego myślenia, współpracy w grupie oraz nawiązywania kontaktów towarzyskich między dziećmi.

W odpowiedzi na wniosek przyjęty na VII Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych w dniu 5 lutego 2025 r. w sprawie , resort rolnictwa przekazał pismem z 3 kwietnia 2025 r. następujące informacje:

„… powszechnie obowiązujące przepisy nie regulują szczegółów powoływania oraz funkcjonowania komisji szacujących szkody w gospodarstwach rolnych dotkniętych skutkami niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismem z 4 kwietnia 2025 r. przedstawiło następującą informację doprecyzowującą wymogi na obszarach objętych normą GAEC2:

W związku z licznymi zapytaniami napływającymi do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) dotyczącymi w szczególności wymogów w zakresie normy GAEC 2, MRiRW przekazuje następujące informacje z uprzejmą prośbą o ich przekazanie do wszystkich wojewódzkich izb rolniczych.

4 kwietnia 2025 r. w Warszawie odbyło się IV posiedzenie Rady ds. Młodych Rolników przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych VII kadencji.

W trakcie posiedzenia członkowie Rady omówili aktualne wyzwania, m.in. w zakresie monitorowania suszy, funkcjonowania aplikacji suszowej, dostępu do ubezpieczeń upraw czy problemów z potwierdzaniem umów dzierżawy.

W odpowiedzi na pismo KRIR z dnia 19 lutego 2025 r. w sprawie planowanego ograniczenia liczby leków i dawek dostępnych na rynku pozaaptecznym, Ministerstwo Zdrowia, pismem z dnia 1 kwietnia 2025 r., przekazało następujące informacje.

Zespoły robocze to nowoczesna forma współpracy rolników, ekspertów branżowych i administracji publicznej. Ich zadaniem jest diagnoza kluczowych problemów sektora oraz opracowanie konkretnych propozycji rozwiązań, które mogą być wdrażane na poziomie administracyjnym i legislacyjnym. To odpowiedź na postulaty zgłaszane podczas protestów rolniczych i szansa na realny wpływ na kształt polityki rolnej.

Tematem posiedzenia podkomisji stała do spraw dobrostanu zwierząt gospodarskich i ochrony produkcji zwierzęcej w Polsce oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt we wtorek 4 marca 2025 r było rozpatrzenie informacji na temat zapowiadanego przeglądu unijnych przepisów o dobrostanie zwierząt i dotyczącego europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Koniec epoki klatkowej”.

W dniu 20 marca 2025 r. Prezes KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego o rozpatrzenie stanowiska Copa-Cogeca w sprawie wieloletnich ram finansowych, przedstawiając co następuje:

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.