Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania ,, Krasnystaw Plus’’ wraz z Lokalną Grupą Działania Ziemi Kraśnickiej i Lokalną Grupą Działania Na Rzecz Rozwoju Gmin Powiatu Lubelskiego ,,Kraina Wokół Lublina’’ oraz MAS Kopanićiarsky región zaprasza do udziału w konferencji online ,, Współpraca na 5” przedsiębiorczość, kultura, turystyka, integracja, człowiek, która odbędzie się 27 maja 2024 roku  online.

W dniu 22 maja 2024 r. odbyło się wyjazdowe posiedzenie Rady Powiatowej LIR Powiatu Lubelskiego zorganizowane w Instytucie Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach. Posiedzenie otworzył i prowadził Pan Ireneusz Nowak – Przewodniczący Rady Powiatowej LIR Powiatu Lubelskiego. W ramach Zarządu LIR w spotkaniu uczestniczył Pan Gustaw Jędrejek – Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.

Do dnia 5 czerwca 2024 r. ARiMR przyjmuje wnioski o pomoc finansowa dla producentów zbóż. Pomoc finansowa dla producentów rolnych, którzy w okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 31 maja 2024 r. dokonali sprzedaży pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych

18 i 19 maja odbywała się 21 edycja wystawy Zielone AGRO SHOW. Od zeszłego roku ważnym elementem wydarzenia są pokazy zwierząt stąd nieco zmodyfikowana nazwa Zielone AGRO SHOW & Animal Show. W tym roku już po raz drugi przeprowadzona została Krajowa Wystawa Bydła Białogrzbietego, Regionalna Wystawa Bydła Mlecznego, na których zaprezentowano krowy i jałowice rasy białogrzbiet z terenu całej Polski oraz krowy i jałowice rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. Hodowcom towarzyszyły ogromne emocje, najlepsze okazy krów zostały wyróżnione tytułami czempionów i superczempionów. Podczas imprezy odbyła się również Regionalna Wystawa Koni Ras Rodzimych i po raz pierwszy Regionalna Wystaw Alpak. Lubelska Izba Rolnicza była fundatorem nagród dla czempionów koni ras rodzimych oraz bydła białogrzbietowego i mlecznego. Na stoisku LIR oferowano bezpłatne publikacje rolnicze i Biuletyn LIR, a pracownicy świadczyli doradztwo w tematach rolniczych. Podczas targów obecni byli m. in. Prezes LIR Gustaw Jędrejek , Delegat do KRIR Grzegorz Pszczoła, Dyrektor Biura LIR Wojciech Kniaziuk oraz wielu Delegatów LIR min: Adam Bork, Izabela Czopek,  Edward Jarmoszuk, Sławomir Kopański, Jerzy Piłat, Wojciech Piszczyński.

Wojewoda lubelski spotkał się w poniedziałek (20.05.2024 r.) z rolnikami i plantatorami z powiatu opolskiego, którzy ucierpieli w wyniku niedzielnego gradobicia. Krzysztof Komorski był m.in. na plantacjach porzeczek, malin i truskawek, które zostały zniszczone przez opady gradu. Rozmawiał z ich właścicielami o planowanych działaniach i formach pomocy. Lubelską Izbę Rolniczą reprezentował Prezes Gustaw Jędrejek i Delegaci Powiatu Opolskiego.

Poniżej zamieszczono stanowisko Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej z dn. 20.05.2024 r. - Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej domaga się wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na terenie Gmin Chodel, Opole Lubelskie i Józefów nad Wisłą.

Poniżej zamieszczono stanowisko Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej z dn. 13.05.2024 r. w sprawie konieczności urealnienia i zmiany stawek dotacji przedmiotowych na pokrycie kosztów nagród na zwierzęta, które zdobyły tytuły czempionów lub wiceczempionów na wystawach zwierząt hodowlanych.

W odpowiedzi na stanowisko z III posiedzenia KRIR VII kadencji, które odbyło się 22 lutego 2024 r. >>>, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pismem z dnia 14 maja 2024 r., przekazało następujące wyjaśnienia:

Stanowisko KRIR >>>

Pismo MRiRW >>>

16 maja 2024. Ministerstwo Klimatu i Środowiska udzieliło odpowiedzi na wniosek dotyczący szkód wyrządzanych przez zwierzęta łowne i objęte ochroną, które zawarto w stanowisku Porozumienia Izb Rolniczych Polski Południowo-Wschodniej. W pierwszej kolejności resort klimatu i środowiska zaznacza, że dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich w ramach planowania łowieckiego zarządzają populacjami zwierzyny. W przypadku nadmiernych szkód powodowanych przez zwierzęta łowne istnieje możliwość zakwestionowania ustalonych limitów pozyskania przez organy, które opiniują te plany wójta, burmistrza lub prezydenta miasta a także przedstawicieli właściwej terytorialnie izbyrolniczej.

Informujemy, że w ramach realizacji wieloletnich programów pomocowych, Delegatura Unii Europejskiej w Stanach Zjednoczonych, opublikowała ogłoszenie dotyczące zamówienia na usługi, skierowane do firm z siedzibą w UE oraz USA.

W tym roku top agrar Polska świętuje 30-lecie swojego istnienia. Oznacza to, że od trzech dekad inspirujemy do rozwoju rolników, a nasi Czytelnicy rok rocznie otrzymują od nas setki stron wypełnione praktycznymi poradami, niezależnymi testami, opiniami i nowymi trendami z branży z kraju i zza granicy.

Polski głos o zmianach w Unii Europejskiej w przededniu polskiej prezydencji – opinia środowiska rolniczego to temat posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich dn. 14.05.2024 r. w ramach Narodowej Rady Rozwoju. W spotkaniu, które prowadził Jan Krzysztof Ardanowski – Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich wzięli udział: Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Minister Piotr Ćwik oraz Doradca Prezydenta RP – dr Barbara Fedyszak–Radziejowska. W posiedzeniu uczestniczyło także liczne grono zaproszonych gości: byli to przedstawiciele środowiska rolniczego– w tym Krajowa Rada Izb Rolniczych: Wiktor Szmulewicz, Gustaw Jędrejek, Ryszard Czaicki, władze wojewódzkich izb rolniczych - Delegaci LIR Marcin Hałabis i Paweł Jaruga, przedstawiciele związków zawodowych, organizacji branżowych oraz indywidualni rolnicy którzy są liderami protestów rolniczych w całej Polsce.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uprzejmie informuje, że zgodnie z obwieszczeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 kwietnia 2024 r. (M.P. z 2024 r., poz. 337), roczna kwota graniczna należnego podatku dochodowego za rok 2024 od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej wynosi 4358 zł.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłasza nabór do II Edycji Programu Stypendialnego dla Twórców Ludowych skierowanego do ludowych artystów, rękodzielników i rzemieślników z terenu Polski. Celem programu jest wspieranie lokalnego dziedzictwa i tradycji poprzez program grantowy dla indywidualnego twórcy ludowego, dający możliwość pracy nad dziełem, co jest ważne zarówno z punktu widzenia jego rozwoju, jak i z perspektywy upowszechniania wiedzy o unikatowych umiejętnościach i tradycjach z nimi związanych, które są istotnym elementem tożsamości lokalnej społeczności.

W dniu 10 maja odbyło się kolejne posiedzenie Rady Lubelskiej Izby Rolniczej Powiatu Ryckiego. Posiedzenie prowadził Pan Wojciech Piszczyński - Przewodniczący Rady Powiatowej. W posiedzeniu uczestniczyli:

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.