Kasa informuje, że Uchwałą Nr 11 Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników z dnia 27 sierpnia 2024 r. została ogłoszona wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w IV kwartale 2024 r.

W związku z tym, wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie za podlegającego przez cały miesiąc rolnika, małżonka, domownika i pomocnika rolnika w IV kwartale 2024 r. wynosi 60,00 zł miesięcznie (wymiar składek za pomocników na poszczególne miesiące).

8 października 2024 r. odbyło się posiedzenie Podkomisji stałej do spraw dobrostanu zwierząt gospodarskich i ochrony produkcji zwierzęcej w Polsce oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt (RRW) ws. rozpatrzenia Informacji na temat projektu dokumentu pt.: „Krajowy plan działania dotyczący zarządzania populacją dzików w ramach prewencji, kontroli i zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF)”. W posiedzeniu wziął udział Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej Gustaw Jędrejek. Wypowiedź Prezesa LIR od godz. 12:17. Poniżej zamieszczono odnośnik do nagrania z komisji.

Od 23 października do 20 listopada 2024 r. będzie można ubiegać się o przyznanie pomocy na Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu. To jedna z nowych interwencji realizowanych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Więcej informacji na temat tego dofinansowania przekazanych zostało podczas specjalnego webinarium, które odbyło się 2 października.

Zainteresowani ubieganiem się o wsparcie rolnicy oraz doradcy, którym nie udało się wziąć udziału w zorganizowanym przez ekspertów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa webinarium dotyczącym Inwestycji przyczyniających się do ochrony środowiska i klimatu, mogą obejrzeć nagranie.

Zapraszamy na Lubelską Wystawę Zoologiczną i Targi Zoologiczne ZooPark 2024 w dniach 26-27 października br. na terenia Targów Lublin, ul. Dworcowa 11, 20-406 Lublin. ZOOPARK jest poświęcony nie tylko prezentacji poszczególnych gatunków zwierząt, lecz także edukacji w obszarze różnorodności fauny i flory, wzbudzeniu pasji hobbystycznej, a także wzbogaceniu wiedzy dotyczącej prawidłowego wychowania i pielęgnacji swoich pupili jak również kształtowaniu świadomości wśród najmłodszych, że opieka nad zwierzakami to odpowiedzialnie zadanie.

Więcej informacji >>

W piątek 4 października br. odbyło się pierwsze posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Rolniczego, którą powołał wojewoda lubelski Krzysztof Komorski. W spotkaniu uczestniczyli rolnicy z województwa lubelskiego, a także sekretarze stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Michał Kołodziejczak i Jacek Czerniak. Lubelską Izbę Rolniczą reprezentował Prezes Gustaw Jędrejek, Członek Zarządu Bartłomiej Świtała oraz Adam Jacórzyński - Delegat Powiatu Łukowskiego.

W dniu 4 października 2024 roku w Starostwie Powiatowym w Rykach odbyło się kolejne posiedzenie Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej powiatu ryckiego. W powiedzeniu oprócz delegatów uczestniczyli zaproszeni goście Starosta Rycki pan Dariusz Szczygielski, ksiądz Stanisław Chodźko, pracownicy Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, kierownik pan Marcin Madzelan oraz pani Wioletta Janik, pracownicy Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w Rykach pan Grzegorz Maj i pani Agata Bajera-Sęk. Z ramienia Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej uczestniczył Członek Zarządu LIR pan Marcin Sulowski.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizując wniosek przyjęty na V. Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych 11 września 2024 r. wystąpił do Ministra Rolnictwa i rozwoju Wsi 30 września 2024 r. w sprawie jednoznacznego określenia we wszystkich programach pomocowych, że straty w produkcji roślinnej szacowane i rozliczane są osobno niezależnie od produkcji zwierzęcej oraz o wprowadzenie odpowiednich zmian w protokole szacowania strat.

Odpowiadając na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 19 września 2024 r. w sprawie aplikacji suszowej oraz problemów rolników z korygowaniem danych w aplikacji – zgłoś szkodę rolniczą – resort rolnictwa przedstawił 24 września 2024 r. informację, że wszelkie szczegółowe informacje dotyczące korzystania z aplikacji dostępne są w instrukcji użytkownika zamieszczonej pod adresem:

https://aplikacje.gov.pl/app/susza/#/campaign

W dniu 2 października 2024 r. w Urzędzie Miasta Opole Lubelskie odbyło się kolejne posiedzenie Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej Powiatu Opolskiego. Obradom przewodniczył pan Marek Wójcik – Wiceprzewodniczący Rady Powiatowej LIR. Sprawozdanie z prac Zarządu przedstawił pan Marcin Sulowski- Członek Zarządu LIR.

Rolnicy, którzy we wniosku o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2024 rok zadeklarowali realizację wybranych wariantów ekoschematu Dobrostan zwierząt, muszą pamiętać o kilku datach. Najbliższa to 7 października, czyli ostatni dzień na składanie potwierdzeń zapewnienia wypasu lub dostępu do zewnętrznej powierzchni bytowej wybranym gatunkom zwierząt.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizując wniosek przyjęty na V. Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych 11 września 2024 r. wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi 1 października 2024 r. w sprawie przyspieszenia procedowania wniosków w programie wymiany pokryć dachowych z materiałów szkodliwych dla zdrowia lub środowiska w gospodarstwach rolnych, realizowanego w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizując wniosek przyjęty na V. Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych 11 września 2024 r. wystąpił 2 października 2024 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wprowadzenie zmiany terminu w Praktyce Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe w ekoschemacie rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi.

W ramach ww. praktyki obowiązuje wymóg utrzymania wsiewki co najmniej do wysiewu kolejnej uprawy w plonie głównym lub przez co najmniej 8 tygodni od dnia zbioru uprawy w plonie głównym w roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizując wniosek przyjęty na V. Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych 11 września 2024 r. wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi 3 października 2024 r. w sprawie działania aplikacji suszowej i jej spójności z całym systemem przyznawania i wypłaty pomocy dla rolników poszkodowanych w wyniku suszy.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.