W dniu 29 marca 2022 r. w sali konferencyjnej Lubelskiej Izby Rolniczej w Lublinie odbyło się kolejne posiedzenie delegatów Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej Powiatu Lubelskiego. Spotkanie otworzył i prowadził Roman Chudzik – Przewodniczący Rady Powiatowej LIR Powiatu Lubelskiego.

W posiedzeniu uczestniczył Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej - Gustaw Jędrejek oraz zaproszeni goście: Sebastian Wysok – Kierownik Wydziału Środowiska i Rolnictwa Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Joanna Czerniak – Z-ca Kierownika ARIMR Biura Powiatowego ARiMR w Lublinie, Dariusz Skowroński – Z-ca Dyrektora Biura TUW „TUW” w Warszawie oraz Marzena Lewandowska – Dyrektor Biura Regionalnego TUW „TUW” w Lublinie.

Spotkanie odbyło się wg następującego porządku obrad:

1/ Otwarcie posiedzenia,

2/ Przyjęcie porządku obrad,

3/ Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia,

4/ Wsparcie dla rolników przyjmujących uchodźców,

5/ Ubezpieczenie upraw rolnych – Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”,

6/ Możliwości dofinansowania dla rolników z PROW 2014-2020. Zmiany w e-wniosekPlus. Dopłaty do nawozów – przedstawiciel ARiMR,

7/ Sprawozdanie z prac Zarządu LIR – Prezes Zarządu LIR,

8/ Opiniowanie delegatów w zakresie wydzierżawienia przez Starostwo Powiatowe w Lublinie obwodów łowieckich Kołom Łowieckim

9/ Sprawy różne, wolne wnioski,

10/ Zamknięcie posiedzenia.

Joanna Czerniak – Z-ca Kierownika ARIMR Biura Powiatowego ARiMR w Lublinie przedstawiła harmonogram naboru wniosków z PROW oraz zmiany w aplikacji e-WniosekPlus w kampanii 2022 tj.:

- możliwość ubiegania się o płatność uzupełniającą, którą należy zaznaczyć we wniosku oraz listę upraw kwalifikujących się do tej płatności,

- na stronę e-wniosek wchodzimy poprzez platformę usług elektronicznych,

- na platformie e-wniosek znajduje się decyzja z płatności z roku 21.

Pani Joanna Czerniak przedstawiła też zasady udzielania pomocy do nawozów. Dotacja będzie przeznaczona na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych, innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. Wnioski będzie można składać w biurach powiatowych ARiMR do 16 maja br.

Pan Sebastian Wysok - Kierownik Wydziału Środowiska i Rolnictwa Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego przedstawił formy pomocy jakie mogą uzyskać osoby przyjmujące uchodźców Ukraińskich do swoich domów. Osoba, która przyjmuje do swojego domu uchodźców składa wniosek w gminie i może uzyskać wsparcie w kwocie 40 zł/ osobę wypłacane do 60 dni pobytu uchodźcy.

Ofertę TUW „TUW” oraz praktyczne wskazówki dotyczące sposobu ubezpieczeń upraw i zwierząt przedstawili Dariusz Skowroński – zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Rolnych Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” w Warszawie oraz Marzena Lewandowska – Dyrektor Biura Regionalnego TUW „TUW” w Lublinie.

Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej – Gustaw Jędrejek przedstawił działania Lubelskiej Izby Rolniczej odnośnie pomocy Ukrainie, Lwowskiej Izbie Rolniczej, procedur związanych z przetargami KOWR, wystąpieniami LIR do UOKiK w sprawie wysokich cen nawozów i niskich cen żywca wieprzowego. Prezes przedstawił też działania izby w sprawie zakładania stacji meteorologicznych oraz wyniki konkursu wiedzy rolniczej im. Św. Tadeusza Skiby zorganizowany przez Lubelska Izbę Rolniczą na Rynku Hurtowym w Elizówce.

Delegaci na posiedzeniu wyrażali opinie w zakresie wydzierżawienia przez Starostwo Powiatowe w Lublinie obwodów łowieckich Kołom Łowieckim. Dwa obwody łowieckie zostały zaopiniowane negatywnie. Są to: obwód łowiecki nr 206 dzierżawiony przez koło łowieckie nr 75 „Darz Bór” oraz obwód łowiecki nr 156 dzierżawiony przez Koło Łowieckie nr 9 „Lubelskie Towarzystwo Myśliwskie”.

Tematem dyskusji podjętej przez delegatów na posiedzeniu było kwestionowanie zakresu terytorialnego kół łowieckich oraz brak ogłoszenia upadłości przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Kraśniku i związane z tym problemy z uzyskaniem dotacji z ARiMR .

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.