W dniu 24 sierpnia 2021 r. w sali konferencyjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbyło się V Walne Zgromadzenie delegatów Lubelskiej Izby Rolniczej VI kadencji. W spotkaniu tym uczestniczyło trzydziestu siedmiu delegatów reprezentujących poszczególne Rady Powiatowe województwa lubelskiego jak również zaproszeni goście min.: Wiktor Szmulewicz – Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, Krzysztof Gałaszkiewicz - Dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Piotr Woch – Dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno – Rolniczej O/Lublin, Waldemar Banach - Z-ca Dyrektora Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Sebastian Wysok - reprezentujący Wojewodę Lubelskiego, Adam Puchajda reprezentujący Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Ewelina Surdacka  w zastępstwie Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie  - Teresy Wyłupek.

Zaproszeni goście przedstawili aktualnie realizowane działania w swoich instytucjach oraz plany na najbliższy okres. Ponadto udzielili odpowiedzi na liczne pytania ze strony delegatów. Obrady Walnego Zgromadzenia prowadził Pan Gustaw Jędrejek - Prezes Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej.

Walne Zgromadzenie Lubelskiej Izby Rolniczej uchwaliło między innymi sprawozdanie z działalności statutowej i finansowej  Zarządu LIR, sprawozdanie Komisji Rewizyjnej za rok 2020, absolutorium dla Zarządu LIR oraz budżet Lubelskiej Izby Rolniczej na rok 2021. Delegaci Walnego Zgromadzenia podjęli też uchwałę w sprawie wygaśnięcia mandatu Członka Zarządu LIR - Pawła Golca w związku ze złożoną rezygnacją oraz dokonali wyboru nowego Członka Zarządu, którym został Adam Bojarski - Delegat na Walne Zgromadzenie Powiatu Krasnostawskiego.

Delegaci w trakcie obrad Walnego Zgromadzenia prowadzi dyskusję w zakresie udzielenia form pomocy gospodarstwom rolnym borykającym się z wirusem ASF oraz innym gospodarstwom poszkodowanym w wyniku nawałnic, gradu i deszczy ulewnych.

Ponadto zaakceptowano stanowiska przygotowane przez Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej do realizacji w  sprawach aktualnych problemów z którymi borykają się rolnicy tj. :

- w sprawie ochrony praw nabytych przez rolników i mieszkańców wsi,

- w sprawie potrzeby zmiany w przepisach o ochronie roślin w zakresie warunków atmosferycznych podczas stosowania środków ochrony roślin

- w sprawie sposobu składania skarg obywatelskich na rolników do Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa,

- w sprawie ubezpieczenia upraw roślin rolniczych,

- w sprawie metodyki uprawy dyni zwyczajnej,

Punkt obrad dotyczący przedstawienia informacji w zakresie Zielonego Ładu został przesunięty za zgodą delegatów na inny termin, który ustalono na dzień 3 września 2021r. w sali konferencyjnej Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.