W dniu 7 czerwca 2021 r. w Biurze Lubelskiej Izby Rolniczej odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej Powiatu Łęczyńskiego. W spotkaniu uczestniczyli delegaci LIR oraz zaproszeni goście: Gustaw Jędrejek – Prezes Zarządu LIR, Janusz Skrzypek – Członek Zarządu LIR, Jolanta Szałas – Dyrektor Biura LIR, Kajetan Kościk – Kierownik Oddziału Odnawialnych Źródeł Energii w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie, Roman Jarentowski - Kierownik Łęczyńskiego Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Posiedzenie Rady Powiatowej LIR w Łęcznej prowadził przewodniczący Grzegorz Szewczak.

Po otwarciu posiedzenia pierwszym prelegentem był Kajetan Kościk - Kierownik Oddziału Odnawialnych Źródeł Energii w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie, który omówił program doradztwa energetycznego realizowany przez Urząd Marszałkowski oraz metody dofinansowania ze środków krajowych w ramach realizowanych działań tj.: Agroenergia 2021, Mój Prąd, Czyste Powietrze. Program Agroenergia 2021 powstał typowo na potrzeby funkcjonowania gospodarstwa rolnego, obejmuje biogazownie i elektrownie wodne do 50KW. Gospodarstwo rolne ma możliwość zwolnienia z podatku rolnego do 15 lat. Poza tym przybliżono temat zakładania spółdzielni energetycznych ze źródłem wytwórczym w postaci biogazowni czy farmy fotowoltaicznej. Spółdzielnie energetyczne, zarejestrowane w KOWR będą miały duże kompetencje oraz możliwości zwolnienia z opłat, mogą posiadać do 1000 członków, obejmować do 5 sąsiadujących ze sobą gmin i sprzedawać energie do zakładu energetycznego. Obecnie tworzone są dla spółdzielni rozporządzenia wykonawcze, które mogą być elementem tzw. samobilansujących się obszarów energetycznych. W ramach programu dla gospodarstw domowych - Mój Prąd przez 2 lata wykonano 700000 instalacji o łącznej mocy 6GW. W przyszłym roku rusza kolejna edycja programu Mój Prąd na nowych warunkach.

Następnie Roman Jarentowski udzielił informacji dotyczących zmian w aplikacji eWniosekPlus, które zostały wprowadzone w bieżącej kampanii, zachęcał do składania dokumentów o dopłaty do materiału siewnego czy tzw. przezimowania pszczół. Obecnie wnioski o dopłaty przyjmowane są tylko i wyłącznie za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Omówione zostały aktualne programy ARiMR z zakresu: modernizacji gospodarstw rolnych, nawadniania, zalesienia, restrukturyzacji, dopłat do materiału siewnego.

W kolejnym punkcie przewodniczący poprosił członka Zarządu – Janusza Skrzypka o przedstawienie informacji z pracy Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej. Janusz Skrzypek na wstępie omówił cykl spotkań z Konsulem Republiki Korei we Lwowie w sprawie budowy zakładu przetwórstwa ziemniaków, który ma powstać na terenie naszego województwa. Kolejne tematy dotyczyły działalności Lubelskiej Izby Rolniczej: akcja ważenia nawozów w workach Big Bag, realizacja wypłat za uczestnictwo w szacowaniu szkód suszowych, uczestnictwo LIR w szacowaniu szkód łowieckich, mapowanie pół przy użyciu drona, możliwości pomocy rolnikom ze strony Prawników w Biurach Lubelskiej Izby Rolniczej oraz o Konkursie Wiedzy Rolniczej im Tadeusza Skiby dla wybitnych uczniów ze szkół rolniczych z naszego województwa, który jest jedyną taką inicjatywą ze strony Izb Rolniczych w Polsce.

Następnie głos zabrał Prezes Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej – Gustaw Jędejek zaczynając od zorganizowanej w Biurze Lubelskiej Izby Rolniczej konferencji dotyczącej tzw. „Piątki dla zwierząt” z udziałem polityków, przedstawicieli związków branżowych i świata nauki. Prezes poinformował delegatów o podjętych stanowiskach na posiedzeniach Zarządu LIR oraz Walnego Zgromadzenia delegatów LIR dotyczących: zmiany wizerunku rolnika w mediach, zakazu stosowania paszy GMO, problemu niskich cen owoców miękkich czy dopłat do fasoli wielokwiatowej jak również też o decyzji Zarządu LIR w sprawie nie podpisywania planów łowieckich. Prezes wspomniał także o problemie szkód wyrządzanych w ostatnim czasie przez bobry oraz przedstawił sprawozdanie z podjętych działań na skargi rolników w sprawie zaniżania zawartości cukru przez Cukrownie Krasnystaw i Werbkowice, niewłaściwej zawartości suchej masy w wysłodkach i zorganizowanej przez LIR akcji pobierania prób i oceny zawartości cukru przez niezależne akredytowane laboratoria.

Po wyczerpaniu wszystkich punktów przewodniczący Grzegorz Szewczak podziękował wszystkim za przybycie i zamknął posiedzenie.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.