W dniu 2 czerwca br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej LIR w Zamościu. Spotkanie prowadził Mariusz Król - Przewodniczący RP LIR w Zamościu.W posiedzeniu oprócz delegatów udział wzięli:

- Stanisław Grześko - Starosta Powiatu Zamojskiego, Antoni Skura - Wiceprezes Zarządu LIR, Sebastian Paul-Kierownik Delegatury LUW w Zamościu, Joanna Palikot - Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Zamościu, Joanna Obszańska- Naczelnik BP ARiMR w Zamościu, Adam Budzyński- Dyrektor SHiUZ w Zamościu, dr Przemysław Stachyra - Z-ca Przewodniczącego Zarządu Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego, Maciej Wojtowicz- Specjalista ds. Zakupów Jeronimo Martins sp.z o.o., Piotr Kuranc – Kierownik Biura LIR O/Zamość, Zofia Dybała- Specjalista Biura LIR O/Zamość.

Tematyka posiedzenia dotyczyła :

-omówienia form współpracy w zakresie skupu płodów rolnych,

- omówienia założeń Dyrektywy Ptasiej,

- realizacji wniosków obszarowych,

- współpracy z rolnikami w zakresie postępu hodowlanego,

- działań Zarządu LIR dotyczących: ASF, ptasiej grypy, opłacalności uprawy buraka cukrowego, szkód wyrządzanych przez dzikie ptactwo w uprawach rolnych.

Referujący tę tematykę Antoni Skura - Wiceprezes Zarządu LIR poinformował o przyjętym przez Zarząd LIR w dniu 4 maja br. stanowisku dot. ograniczenia liczebności ptactwa dzikiego /łabędzi, dzikich gęsi, gołębi/, które jest roznosicielem wirusa ptasiej grypy. Z uwagi na nieobecność przedstawiciela firmy Viterra Bodaczów Sp.z o.o. nie omówiono zasad współpracy w zakresie skupu rzepaku, zbóż i kukurydzy. Na zakończenie posiedzenia przyjęto dwa wnioski, które przekazano do realizacji Zarządowi LIR.

1. Do listy dzikich zwierząt , za szkody których wyrządzone w uprawach rolnych finansową odpowiedzialność ponosi budżet państwa należy dopisać dzikie ptactwo.

2.Zorganizować w dniu 11 lipca br. wyjazdowe posiedzenie Rady Powiatowej LIR w Zamościu do Różańca, na spotkanie o charakterze wystawienniczo -seminaryjnym” Pierwsze Witosowe Dni Pola”.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.