Dnia 25 maja 2021r. w biurze Lubelskiej Izby Rolniczej w Lublinie odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej LIR Powiatu Świdnickiego. W posiedzeniu uczestniczyli delegaci Rady Powiatowej LIR Powiatu Świdnickiego, Gustaw Jędrejek – Prezes Zarządu LIR, Antoni Skura - Wiceprezes Zarządu LIR, Jolanta Szałas - Dyrektor Biura LIR, Joanna Mazurek - Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Świdniku, Ewelina Głąb – Główny Specjalista Biura Powiatowego ARiMR w Świdniku oraz pracownicy biura Lubelskiej Izby Rolniczej. Spotkanie otworzył i prowadził Przewodniczący Rady Powiatowej LIR – Leszek Sęk.

Joanna Mazurek Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Świdniku, Ewelina Głąb – Główny Specjalista Biura Powiatowego ARiMR w Świdniku przekazały informacje w zakresie zmian w aplikacji eWniosekPlus, które zostały wprowadzone w bieżącej kampanii.

Gustaw Jędrejek- Prezes LIR poinformował delegatów o planowanej inwestycji wybudowania zakładu przetwarzającego ziemniaki na terenie województwa lubelskiego zainicjowanej przez Konsula Republiki Korei we Lwowie. Prezes podkreślił możliwości rolników w produkcji ziemniaka na terenie naszego województwa oraz rangę produkcji krajowej w świecie.

Antoni Skura przedstawił działania Zarządu LIR na wniosek rolników, którzy kwestionowali niską zawartość cukru w burakach cukrowych. Poinformował o sfinansowaniu przez Zarząd LIR 52 prób na zawartość cukru w burakach cukrowych i w główkach buraków cukrowych pobieranych bezpośrednio z pryzmy na polu.

Antoni Skura omówił stanowiska Zarządu LIR oraz Walnego Zgromadzenia. Przekazał też informację o tym, że Zarząd LIR nie podpisał w tym roku planów łowieckich przekładanych przez Koła Łowieckie ze względu na wątpliwości w zakresie liczebności tych zwierząt.

Jolanta Szałas – przedstawiła organizację biura w pandemii oraz bieżące działania prowadzone przez pracowników biura min. opiniowanie aktów prawnych.

Wolne wnioski, które zostały zgłoszone na Radzie Powiatowej LIR przez delegatów:

1/ Michał Cholewa zaproponował, by biuro Lubelskiej Izby Rolniczej zorganizowało spotkanie w zakresie zielonego ładu. Zasugerował, by zaprosić osoby kompetentne, nagrać i udostępnić relację na facebooku.

Michał Cholewa zgłosił też wniosek, by KRiR zorganizowała spoty do Telewizji, które mogłyby ukazać się przed żniwami a dotyczyły by pracy rolnika. Celem emisji takich spotów byłoby zwiększenie świadomości mieszkańców terenów wiejskich o pracy rolnika, by było większe zrozumienie pomiędzy mieszkańcami i rolnikami.

2/ Michał Sidor zaproponował, by na szkoleniach chemizacyjnych prowadzonych przez izbę rolniczą zwrócić szczególną uwagę w zakresie prawidłowego stosowania środków ochrony roślin, by zapobiegać zatruwaniom pszczół.

 

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.