W odpowiedzi projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie wymagań dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej, Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu.

  1. W §1 ust. 1 punkt 1 i 2, przepis nie jest jasny, kto będzie odpowiedzialny za przeprowadzenie wizji terenowej oraz będzie odpowiedzialny za oznakowanie gatunków chronionych i miejsc istotnych dla tych gatunków. Jeżeli zadanie to będzie powierzone administracji, przyczyni się do dalszej biurokratyzacji.
  2. W §1 ust. 1 punkt 5, należałoby dodać wyraz „zasiedlone” po wyrażeniu – drzewa dziuplaste. Zasiedlone drzewa dziuplaste powinno się „pozostawić do ich naturalnego rozpadu”. Do tej pory, co było często podnoszone przez rolników Nadleśnictwa dokonywały wycinki lasów i zadrzewień pomimo trwającego okresu lęgowego, natomiast rolnikom nie wolno było w tym okresie wycinać drzew.
  3. W § 1 ust. 1 pkt 6 - należałoby się zastanowić nad zasadnością punktu 6 – dotyczącego pozostawiania martwych drzew. Las gospodarczy należy pielęgnować z największą starannością, a martwe drzewa mogą być źródłem wystąpienia szkodliwych organizmów (korników), zwiększać ryzyko pożaru w lesie, a także być przyczyną nieszczęśliwego wypadku, np. zwalenia się martwego drzewa (posuszu) na człowieka.

Źródło: KRIR.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.