W dniu 15 kwietnia 2024r. w sali konferencyjnej Lubelskiego Rynku Hurtowego Elizówka odbyło się III Walne Zgromadzenie delegatów Lubelskiej Izby Rolniczej VII kadencji. Na spotkanie delegatów Walnego Zgromadzenia LIR zaproszono 26 posłów i 6 senatorów - wszystkich parlamentarzystów województwa lubelskiego i przedstawicieli instytucji okołorolniczych. W spotkaniu uczestniczyło trzydziestu delegatów reprezentujących poszczególne Rady Powiatowe województwa lubelskiego. Spośród Parlamentarzystów swoją obecnością zaszczycili nas: Przemysław Czarnek - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz Jerzy Chróścikowski - Senator Rzeczpospolitej Polskiej.

Na posiedzeniu obecni byli goście reprezentujący instytucje okołorolnicze tj.: Teresa Wyłupek - Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Waldemar Kowalczyk - Zastępca Dyrektora KOWR Lublin oraz Radosław Hurba - Kierownik Wydziału Kształtowania Ustroju Rolnego i Gospodarowania Zasobem KOWR Lublin, Krzysztof Szczepanik i Jarosław Suski z ARIMR OR Lublin, Tomasz Mizura reprezentujący Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Grzegorz Niećko - kierownik Wydziału Prewencji KRUS Oddział Regionalny w Lublinie, Włodzimierz Kołton - Dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, oraz Adamina Patrycka - Skrzypek z Kancelarii Prawnej ds. Restrukturyzacji Firmy Eskimos.

Zaproszeni goście przedstawili wszystkie aktualne działania podejmowane i realizowane w ich instytucjach, odpowiedzieli na szereg pytań delegatów oraz przedstawili plan działań na najbliższy okres.

Delegaci w dyskusji podejmowali tematy z zakresu zielonego ładu, przeniesienia środków finansowych z II filaru do pierwszego, dopłat bezpośrednich, kontroli płodów rolnych na granicy z Ukrainą, sprzedaży ziemi z zasobów KOWR, zmiany prawa w zakresie ustalania ceny dnia na skupie, sposobu ratowania Spółki ESKIMOS, konieczności uprawiania soi w Polsce celem uniezależnienia się od jej importu oraz dofinansowań w zakresie PROW 2014-2020, KPO i Planu Strategicznego WPR 2023 -2027.

 Obrady Walnego Zgromadzenia prowadził Pan Gustaw Jędrejek - Prezes Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej.

Delegaci rozpatrzyli i zatwierdzili sprawozdanie Zarządu z działalności statutowej i finansowej, udzielili absolutorium dla Zarządu LIR oraz zatwierdzili budżet LIR na 2024 rok.

W trakcie posiedzenia delegaci podjęli dyskusję w wielu bieżących sprawach rolnictwa. Podjęto następujące Stanowiska:

  1. Stanowisko Walnego Zgromadzenia w sprawie utworzenia przepisów dotyczących rekompensat dla producentów świń z terenów objętych restrykcjami w związku z wystąpieniem ASF,
  2. Stanowisko Walnego Zgromadzenia w sprawie całkowitego zniesienia obowiązku ugorowania 4% gruntów rolnych wynikającego z obowiązywania normy GAEC 8 w perspektywie WPR na lata 2012-2027,
  3. Stanowisko Walnego Zgromadzenia w sprawie umożliwienia producentom rolnym składania wniosków o przyznanie rekompensat z Funduszu Rolnictwa w trybie ciągłym przez cały rok kalendarzowy
  4. Stanowisko Walnego Zgromadzenia w sprawie wprowadzenia zmian w zamówieniach publicznych dotyczących zasad przetargowych zakupu produktów żywnościowych do instytucji państwowych i samorządowych w których prowadzone jest zbiorowe żywienie.

 

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.