W dniu 5 stycznia 2023 roku odbyło się kolejne posiedzenie Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej powiatu lubartowskiego w którym uczestniczyli delegaci rady oraz zaproszeni goście: Pan Gustaw Jędrejek – Prezes Zarządu LIR, Pan Paweł Woźniak – Wójt Gminy Serniki, Pan Michał Rola – przedstawiciel Starostwa Lubartów, Pani Janina Daciuk – Główny Specjalista Wojewódzkiej inspekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, Pan Jan Sławecki – Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Lubartowie, a także Pan Henryk Drabik – z-ca kierownika Biura Powiatowego ARiMR w Lubartowie, posiedzenie otworzyła Pani Marianna Kosik – Przewodnicząca Lubartowskiej Rady Powiatowej LIR.

Możliwości dofinansowania dla rolników w 2023 roku – przedstawili przedstawiciele Biura Powiatowego ARiMR w Lubartowie. Przedstawiony został harmonogram naboru wniosków na rok 2023, a także zostały omówione poszczególne nabory wniosków inwestycyjnych. Dodatkowo omówiono ogólnie zasady nowych zasad ubiegania się o płatności bezpośrednie w kontekście wprowadzenia nowych płatności za realizację „ekoschematów”.

Janina Daciuk – Główny Specjalista Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie przedstawiła delegatom temat z zakresu wykorzystania zużytych opon w gospodarstwie rolnym min. jako obciążniki do zabezpieczenia pryzm pod kontem kontroli. Zużyte opony można przechowywać i wykorzystywać w gospodarstwie do 3 lat pod warunkiem, że opony te pochodzą z własnego gospodarstwa. Przepisy obecnie obowiązujące zabraniają zbieractwa i zakupu zużytych opon w celu wtórnego ich wykorzystania. Za taki proceder są nakładane na rolnika kary w wysokości od jednego tysiąca zł do jednego miliona zł.

Sprawozdanie z prac Zarządu LIR – przedstawił Gustaw Jędrejek Prezes Zarządu LIR. Prezes omówił stanowiska, które zostały podjęte przez Zarząd LIR i Walne Zgromadzenie. Dodatkowo Prezes omówił tematy dotyczące bieżących działań LIR:

- konieczności zmiany przepisów, by opony do przykrywania pryzm nie były traktowane jako odpady,

- niskich dopłat bezpośrednich z nowego Planu Strategicznego WPR 2023-2027,

- niskich cen zbóż i rzepaku i niekontrolowanego importu z Ukrainy,

- utrzymującym się wysokich cen nawozów i innych środków produkcji rolniczej.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.