W dniu 29 grudnia 2022 roku odbyło się ostatnie w mijającym roku posiedzenie Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej Powiatu Krasnostawskiego, które otworzyła i prowadziła przewodnicząca rady Marta Gawron. W posiedzeniu wzięli udział członkowie Rady Powiatowej LIR z Powiatu Krasnostawskiego oraz zaproszeni goście: Teresa Hałas – Poseł na Sejm RP, Mieczysław Kowalik- kierownik BP ARiMR w Krasnymstawie oraz Adam Bojarski – delegat i członek Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej, a także Marek Nieścior – delegat i członek Zarządu Powiatu Krasnostawskiego. W posiedzeniu uczestniczyła kierownik Oddziału Zamiejscowego Biura LIR w Chełmie - Dorota Frącek oraz Anna Szustak.

Adam Bojarski – członek Zarządu LIR przedstawił sprawozdanie z prac Zarządu, omówił stanowiska które zostały podjęte przez Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej i Walne Zgromadzenie. Skupiając się głównie na działaniach LIR związanych z importem zbóż z Ukrainy, który ma bezpośredni wpływ na załamanie cenowe krajowego rynku zbóż. Zreferował ostatnie stanowisko Zarządu LIR z dnia 27 grudnia 2022r. w sprawie zagospodarowania ziarna kukurydzy do produkcji bioetanolu. Zarząd LIR apeluje o zorganizowanie interwencyjnego skupu kukurydzy. Import tego ziarna z Ukrainy doprowadził do destabilizacji krajowego rynku. Polska miała być jedynie krajem tranzytowym, tymczasem stało się inaczej, a przez to sytuacja wielu gospodarstw jest dramatyczna. Kukurydza stoi na polach, rolnicy nie mają możliwości sprzedaży. Proponowanym rozwiązaniem problemu jest zagospodarowanie takiej kukurydzy do produkcji bioetanolu przez spółkę Orlen.

W kolejnej części posiedzenia głos w dyskusji zabrała Poseł na Sejm RP- Teresa Hałas, do której delegaci skierowali wiele pytań na temat działań i podejmowanych rozwiązań interwencyjnych w zakresie importu zbóż na szczeblu rządowym. Pani Poseł zapewniła rolników o czynnym, osobistym zaangażowaniu w celu ukrócenia niekontrolowanego napływu zbóż zza wschodniej granicy, którego są już pierwsze efekty.

Na pytania delegatów odnośnie płatności obszarowych odpowiadał kierownik BP ARiMR w Krasnymstawie- Mieczysław Kowalik informując, że ilość wniosków obsługiwanych przez BP ARiMR w Krasnymstawie wynosi 6854 z czego ok 30% rolników według stanu na dzień 28 grudnia otrzymało płatność końcową, a ponad 90% rolnikom wypłacono zaliczki. W najbliższym czasie płatność powinna trafić na konta wszystkich rolników.

W trakcie posiedzenia poruszono m.in. tematy związane z ekoschematami, czyli uzupełnieniem płatności obszarowych spełniając dobrowolne, dodatkowe zobowiązania od których będzie zależała suma uzyskanych finalnie dopłat.

W dalszej części obrad Adam Bojarski poinformował zebranych o prowadzonej akcji charytatywnej „Razem dla Ukrainy” organizowanej we współpracy Lubelskiej Izby Rolniczej, Caritas, „top agrar Polska” oraz Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”. Instytucje te jako partnerzy udzielają pomocy uchodźcom z Ukrainy od pierwszych dni wojny. Jednocześnie cyklicznie organizując i wysyłając do naszych wschodnich sąsiadów transporty humanitarne.

Na zakończenie posiedzenia przewodnicząca Marta Gawron, nawiązując do współpracy LIR z miesięcznikiem „top agrar Polska” oraz kołami gospodyń wiejskich, zaprezentowała świąteczne wydanie największego w kraju czasopisma rolniczego, na okładce którego dzięki wygranemu konkursowi znalazło się zdjęcie członków Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu krasnostawskiego, a dokładniej KGW w Widniówce. Panie jak przekazała przewodnicząca, przesyłając do gazety przepis na torcik pierznikowy (piernikowy), nie spodziewały się wygranej i publikacji zdjęć. Tym bardziej, że „Top Agrar Polska” to specjalistyczne czasopismo dla rolników i kreatorów branży rolnej w którym jedynie kilka stron stanowi rubryka „Życie na wsi” na łamach której znalazł się wygrany przepis.

Kończąc obrady, przewodnicząca Marta Gawron podziękowała gościom i delegatom za przybycie i merytoryczny głos w dyskusji.

Z okazji zbliżającego się Nowego Roku 2023 przewodnicząca złożyła życzenia wszelkiej pomyślności, by nadchodzący rok okazał się łaskawszy dla rolników i ich rodzin, przyniósł pokój, stabilizację i poczucie bezpieczeństwa.

Marta Gawron

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.