W dniu 15 grudnia 2022 r. w sali konferencyjnej Lubelskiego Rynku Hurtowego odbyło się VIII Walne Zgromadzenie delegatów Lubelskiej Izby Rolniczej VI kadencji. W spotkaniu uczestniczyło trzydziestu pięciu delegatów reprezentujących poszczególne Rady Powiatowe województwa lubelskiego oraz zaproszeni goście m.in.: Pan Robert Gmitruczuk- Wicewojewoda Lubelski, Pani Barbara Wróbel - Dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, Urząd Marszałkowski w Lublinie reprezentował Pan Adrian Gański – Zastępca Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Pan Piotr Woch – Dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno – Rolniczej w Lublinie, Pan Waldemar Banach – Zastępca Dyrektora ds. Rozwoju Doradztwa Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, Pani Teresa Wyłupek – Lubelski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Lubelskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Pana Pawła Piotrowskiego reprezentowały: Pani Anna Gołacka oraz Pani Lidia Pietrzak – Lekarze Weterynarii.

Zaproszeni goście przedstawili wszystkie aktualne działania podejmowane i realizowane w ich instytucjach, odpowiedzieli na szereg pytań delegatów oraz przedstawili plan działań na najbliższy okres. Poza tym delegaci z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładu na temat ekoschematów, czyli dopłat dla rolników od 2023 roku, który zreferował prelegent Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu - Pan Leszek Ciemniak. Obrady Walnego Zgromadzenia prowadził Pan Gustaw Jędrejek - Prezes Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej.

W trakcie posiedzenia Delegaci podjęli dyskusję w wielu bieżących sprawach rolnictwa m.in. w zakresie spadku cen skupu płodów rolnych spowodowanych nadmiernym i niekontrolowanym importem zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy oraz w sprawie przewozu „zboża technicznego” z Ukrainy. Poza tym Delegaci w trakcie obrad Walnego Zgromadzenia w sprawach formalnych podjęli cztery uchwały oraz wypracowali trzy stanowiska w tematach:

  1. Sprzeciwu praktykowania przez instytucje okołorolnicze kontroli na podstawie anonimowych donosów obywateli Rzeczpospolitej Polskiej,
  2. Niespójności programów inwestycyjnych i rolno – środowiskowo – klimatycznych z PROW 2014 – 2020 z nowymi normami określonymi w rozporządzeniu unijnym oraz w Palnie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej,
  3. Wysokości czynszu dzierżawnego płaconego do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

 

Wszystkie podjęte uchwały i stanowiska Walnego Zgromadzenia zostaną opracowane i przekazane władzom województwa lubelskiego oraz instytucjom okołorolniczym w celu nadania im dalszego toku postępowania i rozstrzygnięcia zawartych w nich problemów.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.