Z inicjatywy pełnomocnika rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich, sekretarza stanu Janusza Kowalskiego odbyło się dziś pierwsze posiedzenie zespołu eksperckiego ds. biometanu. Jego celem jest przygotowanie kompleksowych propozycji regulacji prawnych usuwających bariery dla rozwoju tego obszaru.

Cele

– Moim celem jako pełnomocnika rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich jest przygotowanie we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwem Aktywów Państwowych nowoczesnych regulacji ustawowych usuwających bariery dotyczące rozwoju projektów biometanowych tak, aby takie firmy, jak multienergetyczny koncern PKN Orlen, mogły inwestować w te technologie – podkreślił sekretarz stanu Janusz Kowalski.

Pierwsze wnioski i przewidywane efekty

W toku prowadzonej w czasie obrad dyskusji prof. Michał Domagała wskazywał, jak ważne dla przygotowania dobrych rozwiązań legislacyjnych jest precyzyjne zdefiniowanie przez zespół obszarów problemowych w zakresie możliwości wykorzystania biometanu w Polsce.

Eksperci wstępnie zdefiniowali główne problemy wymagające analizy, wśród których wymieniono m.in. kwestie regulacyjne i definicyjne, na co zwracał uwagę dr Michał Będkowski-Kozioł, czy obszar procedur administracyjnych związanych z inwestycjami biometanowym, co z kolei akcentował mec. Jan Sakławski.

Efekty pracy zespołu ekspertów, w postaci rekomendacji konkretnych zmian legislacyjnych, będą gotowe w pierwszym kwartale 2023 roku.

Uczestnicy posiedzenia:

  1. dr Marcin Rokosz (koordynator merytoryczny prac zespołów eksperckich),
  2. dr hab. Michał Domagała, prof. KUL (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie),
  3. dr Michał Będkowski-Kozioł (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie),
  4. dr Marcin Kraśniewski (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, koordynator zespołu eksperckiego ds. biometanu),
  5. dr Marcin Trupkiewicz (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu),
  6. mec. Aleksandra Pęksyk,
  7. mec. Jan Sakławski,
  8. mec. Michał Tarka,
  9. Marzena Skąpska (Naczelnik Wydziału Odnawialnych Źródeł Energii w Departamencie Rynków Rolnych i Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich w MRiRW),
  10. Jarosław Wiśniewski (radca w Departamencie Rynków Rolnych i Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich w MRiRW).

Źródło: MRIRW

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.