Aktualne uwarunkowania sytuacji ekonomicznej gospodarstw rolnych to temat posiedzenia Rady do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, które odbyło się w Belwederze 21 września br. Podczas spotkania dyskutowano o wpływie wzrostu kosztów produkcji w rolnictwie na sytuację ekonomiczną gospodarstw rolnych z uwzględnieniem zmian cen podstawowych płodów rolnych i uwarunkowań na rynkach rolnych w kraju oraz wymianie międzynarodowej. Uczestnikiem Rady był P. Marcin Hałabis - rolnik, hodowca trzody chlewnej z Gminy Zakrzówek (powiat kraśnicki), starosta tegorocznych Dożynek Prezydenckich.

Galeria >>

Posiedzeniu przewodniczył Jan Krzysztof Ardanowski – Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Gośćmi posiedzenia byli: Henryk Kowalczyk – Wiceprezes Rady Ministrów oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi,  dr Barbara Fedyszak–Radziejowska – Doradca Prezydenta RP oraz przedstawiciele środowisk naukowych. W posiedzeniu uczestniczył także Marcin Hałabis – starosta tegorocznych Dożynek Prezydenckich. Przewodniczący Rady podziękował także starostom ubiegłorocznych Dożynek Prezydenckich za ich całoroczną obecność na spotkaniach Rady.

Wicepremier Henryk Kowalczyk, wskazując w swoim wystąpieniu na aktualne problemy branży rolno–spożywczej, zwrócił uwagę na  drastyczny wzrost cen energii, co wpłynęło m.in. na wysokie ceny  nawozów. Powyższe obciążyło producentów a w efekcie – także konsumentów. Minister Rolnictwa podsumowując swoją wypowiedź zaznaczył, że nadzwyczajna sytuacja ekonomiczna na rynku rolno–spożywczym, wywołana kryzysem energetycznym i wojną na Ukrainie, wymaga stałej analizy mechanizmów wsparcia dla producentów branży rolno–spożywczej, producentów trzody chlewnej oraz zakładów produkujących nawozy.

W wystąpieniach ekspertów przedstawiono uwarunkowania rynkowe i sytuację ekonomiczną gospodarstw rolnych, w tym sytuację na rynku zbóż konsumpcyjnych i paszowych w Polsce po tegorocznych żniwach. Rozważano kwestie przewidywanych cen w kontekście możliwości zbytu w kraju i za granicą oraz ryzyk związanych ze zbożem ukraińskim docierającym do Polski. Poddano również analizie tendencje w eksporcie produktów rolno–spożywczych oraz tendencje cenowe dotyczące skupu zbóż na krajowym rynku. Ponadto zwrócono uwagę na wyzwania stojące przed polskimi gospodarstwami rolnymi, uwzględniając uwarunkowania międzynarodowe.

Przewodniczący Rady, Jan Krzysztof Ardanowski, podsumowując spotkanie podkreślił, że aktualna sytuacja w polskim rolnictwie wymaga wypracowania rozważnych i horyzontalnych rozwiązań dla branży rolno–spożywczej, aby zapewnić opłacalność polskiej produkcji rolniczej i nie dopuścić do zapaści ekonomicznej polskich gospodarstw rolnych, zapewniających bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju. W tym kontekście konieczne jest ukierunkowanie polityki rządu na stabilizowanie rynku rolnego i dochodowość gospodarstw. Bieżące działania państwa powinny być oparte na analizowaniu aktualnych, a nie historycznych zagrożeń rynkowych.

Źródło: Prezydent.pl

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.