Najlepsi hodowcy bydła mlecznego otrzymali „Lubelskie Laury Mleczne”. Hodowcy zostali nagrodzeni za wysokie wyniki produkcyjne i hodowlane w 2021 roku.  Małgorzata i Sylwester Pszczoła z Gutanowa, w gminie Garbów posiadają najbardziej wydajne krowy w Polsce, otrzymali I miejsce w kategorii: Najwyższa Wydajność. Z jednej sztuki uzyskali w ubiegłym roku ponad 16 600 litrów mleka. Lubelską Izbę Rolniczą reprezentował również Prezes Gustaw Jędrejek.

– To wynik ciężkiej, systematycznej pracy – mówi Sylwester Pszczoła. – Posiadam  około 50-hektarowe gospodarstwo. Mam 20 krów dojnych, bydła około 40 sztuk. Wszystko było zdrowe, każda krowa się wycieliła.

– Na Lubelszczyźnie mleczarstwo jest dosyć silne – mówi Adam Kłopotek z lubelskiego przedstawicielstwa Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. – Ten surowiec jest także przerabiany na bardzo wysokiej jakości produkty, przede wszystkim twarde sery, ale też galanterię mleczną (np. jogurty, serki czy maślanki). Ten towar dobrze się teraz spienięża. Mają z niego hodowcy dochód i utrzymanie swoich rodzin.

Nagrody zostały wręczone w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Wypowiedzi Sylwestra Pszczoły i Adama Kłopotka >>

Małgorzata i Sylwester Pszczoła prowadzą wielopokoleniowe gospodarstwo rolne ukierunkowane na produkcję mleka wysokiej jakości w miejscowości Gutanów w powiecie lubelskim. To hodowcy pracowici i zdeterminowani w osiąganiu coraz lepszych rezultatów w pracy hodowlanej i produkcyjnej. Stado od 44 lat objęte jest oceną wartości użytkowej. Państwo Pszczoła przejęli gospodarstwo po rodzicach w 2006 roku. Wówczas w oborze było 10 krów, obecnie utrzymują 19 sztuk i kilkanaście sztuk młodego bydła. Hodowcy angażują młode pokolenie do pomocy w gospodarstwie. Dwie córki Zuzanna i Aleksandra w wieku 10 i 6 lat chętnie opiekują się cielaczkami.

Bydło mleczne utrzymywane jest w zmodernizowanej oborze uwięziowej. Pan Sylwester 13 lat temu dobudował do istniejącej obory szeroki korytarz paszowy i przystosował budynek do zadawania pasz objętościowych wozem paszowym. Mimo niewielkiego stada utrzymywanego na uwięzi, krowy żywione są w systemie TMR. Według hodowców, to właśnie TMR w połączeniu z produkcją wysokiej jakości pasz objętościowych i comiesięczną analizą Raportów Wynikowych daje rekordową wydajność i niskie brakowanie krów.

Stały monitoring stada w programie SOL pozwala hodowcom na szybką reakcję w zakresie zapaleń wymion, ketozy oraz problemów związanych z rozrodem czy korekty dawek pokarmowych. Natomiast wieloletnia praca hodowlana, wysoki potencjał genetyczny krów pozwala uzyskać bardzo dobre efekty produkcyjne. Rekordowa wydajność stada za rok 2021 to nie ostatnie słowo hodowców z lubelskiego. Plan na kolejne lata to praca nad zdrowotnością i długowiecznością stada oraz dalsza praca hodowlana. Dobór buhajów, które dają małe cielęta i łatwe porody oraz poprawiają u swoich córek budowę wymienia i nóg. Nie chcemy już śrubować wydajności, a skupić się na zdrowiu stada, dobrym rozrodzie krów i koncentracji składników mleka - mówi Pan Sylwester. W planach są też remonty istniejących budynków.

Źródło: PFBIHM, Radio Lublin

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.