W dniu 22 marca 2022 r. w biurze Lubelskiej Izby Rolniczej w Lublinie odbyło się kolejne posiedzenie Rady Powiatowej LIR Powiatu Świdnickiego. W posiedzeniu tym uczestniczyli delegaci, Leszek Sęk – Przewodniczący Rady Powiatowej LIR Powiatu Świdnickiego, Gustaw Jędrejek – Prezes Zarządu LIR, Kajetan Kościk – Kierownik Oddziału Odnawialnych Źródeł Energii Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Joanna Mazurek – Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Piaskach, Dominika Kucak – Z-ca Kierownika ARiMR w Piaskach.

Posiedzenie otworzył i prowadził Leszek Sęk – Przewodniczący Rady Powiatowej LIR Powiatu Świdnickiego.

Kajetan Kościk – Kierownik Oddziału Odnawialnych Źródeł Energii Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie przedstawił zasady instalacji oraz dofinansowanie do Odnawialnych źródeł Energii.

AGROENERGIA obejmuje inwestycje w małe instalacje fotowoltaiczne, siłownie wiatrowe, pompy ciepła i towarzyszące im magazyny energii o mocy od 10 kW do 50kW. Można tu również sfinansować instalację łączącą różne źródła.
Celem programu jest zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych w sektorze rolniczym. Program realizowany będzie do 2027 roku.

Joanna Mazurek – Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Piaskach, Dominika Kucak – Z-ca Kierownika ARiMR w Piaskach przedstawiły zmiany w aplikacji e-WniosekPlus w kampanii 2022 tj.:

- możliwość ubiegania się o płatność uzupełniającą, którą należy zaznaczyć we wniosku oraz listę upraw kwalifikujących się do tej płatności,

- na stronę e-wniosek wchodzimy poprzez platformę usług elektronicznych,

- oświadczenie o terminie wysiania poplonu będzie można składać dopiero po 1 lipca,

- na platformie e-wniosek znajduje się decyzja z płatności z roku 21.

Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej – Pan Gustaw Jędrejek przedstawił działania Lubelskiej Izby Rolniczej odnośnie pomocy Ukrainie, Lwowskiej Izbie Rolniczej, procedur związanych z przetargami KOWR, wystąpieniami LIR do UOKiK w sprawie wysokich cen nawozów i niskich cen żywca wieprzowego. Prezes przedstawił też działania izby w sprawie zakładania stacji meteorologicznych oraz wyniki konkursu wiedzy rolniczej im. Św. Tadeusza Skiby zorganizowany przez Lubelska Izbę Rolniczą na Rynku Hurtowym w Elizówce.

Tematem dyskusji podjętej przez delegatów na posiedzeniu były wzrastające ceny środków produkcji, nowe dofinansowanie do nawozów, zmiany procedur prawnych w zasadach programu AGROENERGI oraz problemy związane z blokowaniem pracy rolników przez nowych mieszkańców wsi, którzy nie zajmujących się rolnictwem. Ze względu na sytuację międzynarodową oraz uniezależnienie się od dostaw gazu i węgla w dyskusji wskazano na konieczność posiadania w każdej gminie biogazowni oraz tworzenia klastów składających się z kilku gmin oraz wsparcia państwa w tym zakresie.

 

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.