Zawirowania na rynku trzody chlewnej

  • 12.10.2021 – Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje do Zarządu KRIR aby zaprzestać badań dzików pod kątem ASF – wszystkie dziki powinny iść do utylizacji – 28.10.2021 KRIR występuje w tej sprawie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz do Ministra Klimatu i Środowiska
  • 16.10.2021 – Lubelska Izba Rolnicza złożyła zawiadomienie do UOKiK, że mięso ze zdrowych zwierząt hodowanych w strefach jest bezpieczne dla ludzi, a odmowa jego zakupu przez dużych przedsiębiorców może stanowić praktykę nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Rolnicy są przekonani, że mięso po badaniach weterynaryjnych może być sprzedawana bez ograniczeń na terenie Polski. Lubelska Izba Rolnicza zwraca uwagę, że cena mięsa w sklepach nie jest różnicowana w zależności do pochodzenia wieprzowiny. Konsumenci płacą taką samą cenę za mięso pochodzące od świń wyhodowanych w strefach, gdzie występują przypadki ASF oraz za wieprzowinę pochodzącą z hodowli prowadzonej poza strefami. W związku z informacjami od rolników LIR wystąpiła z zawiadomieniem do UOKiK o skontrolowanie niektórych zakładów które skupują wieprzowinę ze stref gdzie występują przypadki ASF po kątem znacznego zaniżania cen.  
  • 18.10.2021 – Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej podjął stanowisko o dramatycznej sytuacji producentów trzody chlewnej. Zawierało ono następujące postulaty dotyczące opłacalności produkcji i anulowania zobowiązań wynikających z programów podjętych w ARiMR (długotrwały spadek opłacalności produkcji; plan bio-asekuracyjne – uproszczenie procedur; wprowadzenie zmian w programie wsparcia jako pomoc na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu – obniżenie ceny, dłuższy termin przechowywania; mechanizm obrony gospodarstw tradycyjnych przed tuczem nakładczym; brak monitoringu sanitarnego – ograniczenie ilości dzików; wsparcie dla producentów loch; odszkodowanie za wybicie stada powinno wynosić 100% ale nie mniej niż 70% należnego odszkodowania w przypadku uchybień.
  • 23.11.2021 – odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na pismo Krajowej rady izb Rolniczych dotyczące interwencji na rynku trzody. W piśmie tym wskazane jest że niektóre duże zakłady przetwórcze i sieci handlowe odmawiały przyjmowania wieprzowiny ze zdrowych zwierząt pochodzących ze stref różowej i czerwonej. Takie zachowanie dużych przedsiębiorców wobec mniejszych producentów trzody chlewnej może być przejawem przewagi kontraktowej. Jednocześnie MRiRW wystąpiło do Prezesa UOKiK o dodatkowe zbadanie czy na rynku wieprzowiny nie są stosowane przez importerów mięsa wieprzowego praktyki, które zakłócają właściwe funkcjonowanie konkurencji oraz praktyki stosowane przez podmioty skupujące żywiec wieprzowy nadużywające pozycję dominującą.
  • 24.11.2021 – Krajowa Rada Izb Rolniczych podjęła stanowisko dotyczące wskazania Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi najistotniejszych bieżących problemów w rolnictwie. Zaznaczył w nim konieczność podjęcia działań dotyczących intensyfikacji działań skutecznego zwalczania ASF, wprowadzenie programów wsparcia rodzimej produkcji trzody chlewnej.
  • 26.11.2021 – Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów odpowiedział na pisma Ministerstwa i Krajowej Rady z prośbą o wskazanie konkretnego przedsiębiorcy/przedsiębiorców działających na rynku wieprzowiny, którym zarzuca się podejmowanie anty-konkurencyjnych praktyk.
  • 21.12.2021 – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało informacje z UOKiK do KRIR z prośbą o anonimowe przekazanie nazw podmiotów oraz że postępowanie w sprawach praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową Prezes UOKiK wszczyna z urzędu co daje ochronę przed identyfikacja zgłaszającego zawiadomienie.
  • 31.12.2021 – odpowiedź Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na stanowisko Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej dotyczące dramatycznej sytuacji producentów trzody chlewnej.
    • Spadek opłacalności produkcji – rolnik nie ma możliwości odstąpienie od postanowienia zawartego w umowie, jednak z powodu zaistniałych okoliczności siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności określonych w przepisach unijnych beneficjent może zostać całkowicie lub częściowo zwolniony z zobowiązań wynikających z umowy. Organ właściwy (Dyrektor oddziału ARiMR) w sprawie o przyznanie pomocy podejmuje decyzje dotyczące siły wyższej i nadzwyczajnych okoliczności indywidualnie dla każdego przypadku, po zwożeniu wniosku do OR ARiMR.
    • Bioasekuracja – Inspekcja Weterynaryjna przy współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego umożliwia bezpłatnie wykonanie planu biosaekuracji przez ODR.
    • Zmiany w programie wsparcia – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie przewiduje wprowadzenie zmian w programie wsparcie. Przepisy jednoznacznie stanowią, że pomoc nie może być ustalana na podstawie ceny lub ilości produktów wprowadzonych na rynek.
    • Mechanizm obrony gospodarstw tradycyjnych przed tuczem nakładczym – UOKiK ze względu na złożoność zagadnienia zwrócił się z wnioskiem do właściwych Instytutów Naukowych o przygotowanie opinii dotyczącej szeregu istotnych okoliczności związanych z hodowlą trzody chlewnej. Aktualnie w/w postępowania są w toku.
    • Brak monitoringu sanitarnego – według Ministerstwa monitoring działa na podstawie obowiązujących przepisów prawa.
    • Wsparcie dla producentów loch – w MRiRW trwają prace nad projektem przepisów prawnych, w założeniach pomoc ma wynosić 1000zł do 10 szt. Prosiąt, ale nie więcej niż 5000 prosiąt.
    • Odszkodowanie za wybicie stada – nie mniej niż 70% należnego odszkodowania – zmiany proponowane w stanowisku LIR zostaną rozważane podczas prac nad projektem ustawy wykonującej przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9.03.2016 w sprawie przenoszonych chorób zwierząt oraz zmieniającego i uchylającego niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.