Po raz drugi w Bogucinie Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej oraz Stowarzyszenie Wspólnota Garbowska zorganizowali  Festiwal Wieprzowiny, Mleka i Miodu.  Celem przedsięwzięcia była promocja ważnych dla gospodarki regionu gałęzi produkcji rolno-spożywczej: miodu, mleka i wieprzowiny. W ramach promocji polskiej żywności można było spróbować lokalnych, tradycyjnych wyrobów oraz kulinariów i wypieków.

Więcej zdjęć >>

W festiwalu uczestniczyli sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Sylwester Tułajew, posłowie na Sejm RP i wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

- Folklor, świeże wyroby swojej roboty, biesiada, wspaniała ludowa muzyka to jest podstawa polskości. Niesamowicie ważne jest to, byśmy to wspierali. Lubelskie to jedynie w Polsce województwo, które przed wojną było bez dostępu do granic zewnętrznych. Sam środek Polski rdzennej. Gdzie można spotkać polskość bardziej niż u nas? Jeśli chcemy zdefiniować polskość, to musimy zacząć od kultury ludowej. Podstawą kultury polskiej, jest kultura ludowa. Każda inna z niej właśnie wyrasta – mówił wojewoda lubelski.  

Podczas spotkania wojewoda wręczył dyplomy uznania wojewody, doceniając aktywność  i zaangażowanie w działalność artystyczną, społeczną i oświatową-kulturalną. Wśród docenionych znalazły się Grupa akrobatyczna Amino wyróżniona za działalność społeczną na rzecz kultywowania lokalnej historii, tradycji, kultury oraz ochrony dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny, inspirowanie i motywowanie młodych ludzi do rozwijania zainteresowań, inicjowanie różnych projektów, integrowanie pokoleń podczas festynów i  Stowarzyszenie na rzecz wsi Wałowice „Wałowianki” za działalność społeczną i oświatową-kulturalną, promowanie folkloru, rękodzieła, sztuki ludowej małej ojczyzny, wspieranie inicjatyw lokalnych, inicjowanie projektów na rzecz kultywowania i podtrzymywanie tradycji regionalnych. Z życzeniami wielu sukcesów w dalszej działalności wyróżniony został również zespół Retronovo.

Dyplom uznania odebrał też  Grzegorz Partyka za świadectwo szacunku i miłości do muzyki, pełną pasji i zaangażowania aktywność w chórze Nadzieja, za integrowanie pokoleń podczas koncertów i działalność na rzecz kultywowania lokalnej historii i tradycji.

- Z radością wręczyłem mu dyplom, aby go mobilizować do dalszej aktywności. Tą aktywnością wspiera również swojego chorego brata. To postawa absolutnie godna podziwu, pokazywania i naśladowania – podkreślił wojewoda. 

Imprezie towarzyszyły m.in.: wystawa maszyn rolniczych, stoiska instytucji i firm z branży rolniczej, stoisko informacyjno-promocyjne Wojsk Obrony Terytorialnej, a także bezpłatne atrakcje dla dzieci.

LUW

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.