Dn. 6 listopada 2017r. z inicjatywy Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej zorganizowana została konferencja pt.: „Zarządzanie gospodarką wodną – aspekty prawne i praktyczne przykłady zagospodarowania wody w rolnictwie oraz gospodarstwach domowych”. Konferencja odbyła się w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego z udziałem delegatów, przedstawicieli władz samorządu lubelskiego, instytucji okołorolnych, przedstawicieli lwowskiej izby rolniczej wraz z producentami zajmującymi się hodowlą pstrąga oraz uczniów klas o profilu rolniczym z Zamościa wraz z wychowawcami.

Otwarcia konferencji dokonał Piotr Burek – Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej witając wszystkich zgromadzonych gości. W swoim wystąpieniu powiedział o celu konferencji, którym było zapoznanie producentów rolnych z nowymi regulacjami prawa wodnego wchodzącego w życie z dniem 1 stycznia 2018 r. oraz wyzwaniami stojącymi przed rolnikami w dostosowaniu się do tego prawa. Następnie głos zabrał Przemysław Czarnek – Wojewoda Lubelski. W swoim przemówieniu podziękował Zarządowi Lubelskiej Izby Rolniczej za zorganizowanie spotkania o tej tematyce podkreślając jednocześnie ogromną wagę tematu konferencji w odniesieniu do nowo powstałej ustawy o prawie wodnym. Wojewoda podkreślił, że nowo powstała ustawa jest dostosowaniem polskiego prawa do wymogów prawa unijnego. Dopiero teraz tj. w momencie utworzenia nowych regulacji prawnych, Polska ma możliwość pozyskiwania środków finansowych z Unii Europejskiej na środki przeciwpowodziowe. Nowością jest co podkreślił Wojewoda - powstanie jednostki „Wody Polskie”, która będzie koordynować bezpieczeństwem powodziowym a nie jak do tej pory odpowiadające za to dwie jednostki działające od siebie niezależnie, powielające te same zadania bez wzajemnej współpracy. Zakończył swoją wypowiedź zapowiedzią nowych stawek opłat za wodę oraz zwrócił uwagę na fakt, że Polska ma generalnie problem z wodą.

Marek Krysztoforski z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu omówił praktyczne przykłady zagospodarowania wody w rolnictwie oraz działania na rzecz ograniczenia skażenia azotem ze źródeł rolniczych. Problem braku wody jest powszechny nie tylko w Polsce ale także w całej Unii Europejskiej. Z tego też powodu powołana została grupa 19 ekspertów z 12 krajów skoncentrowana na problemie wody i rolnictwa, gdzie jednym z ekspertów jest właśnie Marek Krysztoforski. Zespół wypracował główne strategie dotyczące gospodarki wodą i potencjalne metody zapobiegania jej niedostatkom, które zostały przedstawione na konferencji. Marek Krysztoforski przedstawił również znaczenie wody oraz metody jej magazynowania.

Na wykładzie poruszony został także temat planowanego wprowadzenia OSN ( Obszary Szczególnie Narażonych na odpływ azotu ze źródeł rolniczych) na terenie całego kraju oraz wiążące się z tym nowe wymagania i obowiązki jakie rolnicy będą musieli spełniać. Nowe wymagania dotkną przede wszystkim rolników większych i posiadających produkcję zwierzęcą. Przepisy mają wejść w życie z początkiem roku 2018.

Kolejnym prelegentem był przedstawiciel Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa OR Lublin, który omówił kwestie możliwości pozyskania funduszy unijnych przez spółki wodne.

Końcowym punktem konferencji był temat związany z prawnymi aspektami nowego prawa wodnego wchodzącego w życie od 1 stycznia 2018 roku. Temat ten został zreferowany przez mecenas Joannę Janaszek.

Konferencję zakończyła dyskusja prowadzona przez Waldemara Banacha – Dyrektora Biura LIR pomiędzy wykładowcami i uczestnikami spotkania. W wyniku dyskusji wypracowane zostało stanowisko Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej, które zostało zamieszczone poniżej.

Stanowisko Zarządu LIR dot. Prawa Wodnego PDF (do odczytu)

Dorota Frącek, Małgorzata Karasek

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.