Resort rolnictwa proponuje budowę ogrodzeń na granicy wschodniej w związku z ASF. Propozycję takiego działania Lubelska Izba Rolnicza przedstawiła w Stanowisku Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej już w dniu 15 stycznia 2016 roku.

Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ewa Lech w dniu 4 lipca poinformowała o zaostrzeniu przez resort rolnictwa przepisów dotyczących bioasekuracji w związku z ponownym nasileniem się choroby afrykańskiego pomoru świń ASF. Problemem zwalczania ASF w Polsce zajął się w środę Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów (KERM). Uczestnicy tego gremium zgodzili się, że do walki z wirusem potrzebna jest większa mobilizacja Polskiego Związku Łowieckiego nadzorowanego przez Ministra Środowiska. Pani Wiceminister poinformowała także o konieczności zmiany przepisów Prawa Łowieckiego oraz konieczności usprawnienia wykonania odstrzału sanitarnego dzików na obszarach zagrożonych ASF poprzez dopuszczenie do polowań osób posiadających uprawnienia, a nie będących członkami koła łowieckiego działającego na danym terenie.

Pani Wiceminister poinformowała, że planowana jest m.in. budowa ogrodzenia na granicy wschodniej. Wiceminister poinformowała, że KERM wydał rekomendację dla budowy wzdłuż granicy Polski z Białorusią i Ukrainą zabezpieczeń o długości 729 km. Maja one zapobiec przechodzeniu dzików zakażonych wirusem ASF z tych krajów.

Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy w zakresie ASF, u zakażonego dzika objawy kliniczne rozwijają się na tyle szybko, że chory dzik nie jest zdolny do przemieszczania się na zbyt duże odległości, a tym bardziej nie będzie zdolny do sforsowania ogrodzenia.Orientacyjny koszt budowy ogrodzenia ma wynieść ponad 100 mln zł.

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej wielokrotnie podkreślał, że koszt budowy takiego ogrodzenia jest wielokrotnie mniejszy niż koszty które ponieśliśmy i poniesiemy jeszcze przy dalszym rozprzestrzenianiu się choroby.  

Pragniemy poinformować, że propozycję takiego działania Lubelska Izba Rolnicza przedstawiła w Stanowisku Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej już w dniu 15 stycznia 2016 roku.

Stanowisko powyższe zgodnie z przyjętą procedurą skierowaliśmy do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz parlamentarzystów.

Pragniemy wyrazić wyrazy uznania Pani Minister, że ten projekt działania został wreszcie zauważony, co prawda z dużym opóźnieniem.

Z pewnością odczuwamy poczucie satysfakcji dostrzeżenia podejmowanych przez nas wielu stanowisk w zakresie zwalczania ASF.

Chcielibyśmy podkreślić, że pierwszym z nich było Stanowisko Walnego Zgromadzenia Lubelskiej Izby Rolniczej z dnia 14.12.2015 roku w sprawie aktualnej sytuacji oraz konieczności podjęcia działań na rynku wieprzowiny oraz problemów związanych z przypadkami występowania afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce.

W stanowisku pod koniec 2015 roku wskazaliśmy na konieczność podjęcie działań w zakresie dokonanie znacznej redukcji populacji dzików, wykupu trzody w gospodarstwach niespełniających zasad programu bioasekuracji i wypłatę odszkodowań za wygaszenie produkcji.

W szeregu kolejnych stanowisk Walnego Zgromadzenia i Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej, z którymi można zapoznać się na naszej stronie internetowej www.lir.lublin.pl zakładka STANOWISKA ZARZĄDU LIR , WALNEGO ZGROMADZENIA LIR z lat 2015, 2016, 2017 przedstawiamy propozycje rozwiązań mających na celu zapobieganie szerzeniu się ASF w Polsce.

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ewa Lech dostepnego na poniższym linku.

http://www.tvp.pl/informacje-rolnicze/agrobiznes/wideo/06072017-1210/32834492

 

Waldemar Banach 

Dyrektor Biura LIR

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.