Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 10 grudnia 2024 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizując wniosek przyjęty na VI Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji w dniu 20 listopada 2024 r. w sprawie uznania strat w gospodarstwie, które wynoszą od 30% i powyżej średniej rocznej produkcji w gospodarstwie.

W związku z wystąpieniem Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 2 października 2024 r. realizującym wniosek przyjęty na Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych dotyczący zwiększenia limitu pomoc de minimis, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało pismem z 5 grudnia 2024 r., że Komisja UE w październiku br. przedstawiła kolejną wersję projektu zmiany rozporządzenia (UE) nr 1408/2013 w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym, w którym proponowane są zmiany w wysokości pułapu indywidualnej pomocy de minimis w rolnictwie na przedsiębiorstwo rolne do 42 000 EUR oraz do 614,56 mln EUR w ramach trzyletniego limitu krajowego. Dla każdego gospodarstwa rolnego do przyznania nowej pomocy de minimis będzie uwzględniana pomoc udzielona w poprzednich trzech latach.

W nawiązaniu do wystąpienia Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 12 listopada 2024 r. w sprawie postulatu badania jakości zbóż i innych płodów rolnych w skupie, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w każdym województwie w Polsce jest wiele finansowanych z budżetu państwa laboratoriów umiejscowionych w strukturach poszczególnych inspekcji, ale także np. w strukturach instytutów naukowobadawczych, stacji chemiczno-rolniczych, wyższych uczelni. Funkcjonujące w strukturach inspekcji IJHARS, PIORIN, PIS, IW jednostki odpowiadają za urzędową kontrolę artykułów rolno-spożywczych.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych w związku z wnioskiem przyjętym na VI Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji w dniu 20 listopada 2024 r., wystąpił 5 grudnia 2024 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę sposobu wyliczania wskaźnika przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało 3 grudnia 2024 r., że po kilkukrotnej interwencji i zdecydowanym sprzeciwie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego odstąpiono od podwyższenia stawki VAT na sprzedaż żywych zwierząt koniowatych.

Dotyczy to projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (nr UD125).

W odpowiedzi na pismo Zarządu KRIR z dnia 21 listopada 2024 r., znak: KRIR/JM/1224/2024, w sprawie stanowiska Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej odnośnie legalizacji urządzeń wodnych, Ministerstwo Rolnictwa pismem z dnia 03 grudnia 2024 r. przekazało następujące informacje.

Pismo KRIR >>

Stanowisko LIR ws. legalizacji urządzeń wodnych >>

Pismo MRiRW + uwierzytelnienie >>

Zarząd KRIR, realizując wniosek przyjęty podczas VI posiedzenia KRIR VII kadencji, zwrócił się 3 grudnia 2024 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesława Siekierskiego o wprowadzenie zmian w regulacjach dotyczących jesiennego stosowania nawozów organicznych, w szczególności poprzez odejście od sztywnej daty zakazu ich stosowania i umożliwienie rolnikom podejmowania decyzji na podstawie faktycznych warunków pogodowych.

Zarząd KRIR, realizując wniosek przyjęty podczas VI posiedzenia KRIR VII kadencji, zwrócił się 3 grudnia 2024 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesława Siekierskiego o wdrożenie do Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności Działania 8. Budowa ogrodzeń i innych innowacyjnych zabezpieczeń zwierząt hodowlanych przebywających na pastwiskach i wybiegach. Działanie to powinno być priorytetem o wysokim stopniu dofinansowania na dogodnych zasadach i warunkach.

Zarząd KRIR, realizując wniosek przyjęty podczas VI posiedzenia KRIR VII kadencji, zwrócił się 3 grudnia 2024 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesława Siekierskiego o podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia odpowiednich regulacji prawnych uwzględniających specyfikę pracy w gospodarstwach rolnych w kontekście świadomego wyboru miejsca zamieszkania na terenach wiejskich. W ostatnich latach coraz częściej dochodzi do konfliktów między rolnikami prowadzącymi działalność produkcyjną a mieszkańcami wsi, którzy nie zajmują się rolnictwem, lecz posiadają nieruchomości na obszarach wiejskich.

Zarząd KRIR realizując wniosek przyjęty na VI posiedzeniu KRIR VII kadencji, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego pismem z dnia 3 grudnia 2024 r. z wnioskiem o likwidację degresywności płatności w ekoschemacie „Dobrostan zwierząt” w szczególności w przypadku produkcji drobiu.

Zarząd KRIR pismem z dnia 30 października 2024 r. oraz 06 listopada 2024 r. przekazał uwagi samorządu rolniczego do obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw.

W dniu 29 listopada 2024 r. Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas VI posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji, które odbyło się 20 listopada 2024 roku w Warszawie, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego o podjęcie działań w celu doprecyzowania przepisów dotyczących urzędowego stwierdzania przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) osoby faktycznie użytkującej grunt rolny.

W dniu 29 listopada 2024 r. Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas VI posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji, które odbyło się 20 listopada 2024 roku w Warszawie, zwrócił się do Dyrektora Generalnego KOWR Henryka Smolarza z wnioskiem o przeanalizowanie możliwości zmiany i przekonsultowanie z samorządem rolniczym zarządzenia nr 54/2024/Z oraz zarządzenia nr 104/2023/Z w sprawie wprowadzenia „Wytycznych w sprawie wykonywania umowy dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa”.

W dniu 29 listopada 2024 r. Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas VI posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji, które odbyło się 20 listopada 2024 roku w Warszawie, zwrócił się do Pełnomocnik Rządu ds. odbudowy obszarów  dotkniętych powodzią Marcina Kierwińskiego z wnioskiem o dofinansowanie lub finasowanie transportu darów dla poszkodowanych rolników.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pismem z dnia 26 listopada 2024 r., udzieliło odpowiedzi na pismo KRIR w sprawie uruchomienia programu pomocowego dla producentów bydła i świń w związku z utraconym dochodem wynikających z toczącej się wojny na Ukrainie, informując, że aktualnie producenci trzody chlewnej na podstawie obowiązujących przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 187, z późn. zm.) w bankach współpracujących z Agencją mogą ubiegać się okredyty na realizację inwestycji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.