24 marca 2025r. w Starostwie Powiatowym we Włodawie odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej we Włodawie. W posiedzeniu włodawskiej Rady Powiatowej LIR uczestniczyła Marta Gawron członek Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej. W spotkaniu wzięli udział gospodarze obiektu: Piotr Gorgol- wicestarosta włodawski oraz Wiesław Holaczuk- członek zarządu powiatu we Włodawie. Z zaproszenia Kamilli Leśniewskiej- przewodniczącej Rady Powiatowej LIR we Włodawie, skorzystali również przedstawiciele podmiotów działających na rzecz rolnictwa z terenu powiatu włodawskiego m.in. Krzysztof Kuszpa- kierownik BP ARiMR we Włodawie, Honorata Słomiany kierownik PT KRUS we Włodawie oraz lek. wet. Grzegorz Pajnowski- przedstawiciel Powiatowego Inspektoratu Weterynarii we Włodawie i z ramienia LIR mec. Aleksandra Kowalczyk- radca prawny.

Porządek posiedzenia:

  1. Sprawy regulaminowe:
  • stwierdzenie quorum,
  • przyjęcie porządku obrad
  • przyjęcie protokołu
  1. Aktualności ARiMR - informacje na temat bieżących działań i przyszłych naborów wniosków. (przedstawiciel BP ARiMR we Włodawie)
  2. Informacje KRUS. (przedstawiciel KRUS we Włodawie)
  3. Informacje Powiatowego Lekarza Weterynarii we Włodawie. (przedstawiciel PIW
    we Włodawie)
  4. 5.Prezentacja dotycząca umów na fermy fotowoltaiczne oraz wiatraki. (Radca Prawny LIR)
  5. 6.Informacje członka Zarządu LIR.
  6. Sprawy różne, wolne wnioski.
  7. Zamknięcie posiedzenia.

 

Po wysłuchaniu informacji przedstawionych przez przedstawicieli poszczególnych podmiotów:

  • ARiMR- zmian warunkowości w kampanii na 2025r., normy GAEK2 Ochrona terenów podmokłych i torfowisk, ograniczenia składania wniosków do 300 ha i in.
  • KRUS- zasady przyznawania tzw. renty wdowiej, obowiązujących rolnika okresów składkowych, wymiany wałków przekaźnika mocy, organizowanych konkursów, możliwości korzystania przez rolników z rehabilitacji i uzdrowisk, wakacyjnych wyjazdów dzieci rolników oraz możliwości oraz terminów złożenia oświadczenia o nieodprowadzaniu podatku od 13. I 14. emerytury.
  • PIW- omówienie regulacji w związku z zagrożeniami wysoce zjadliwą grypą ptaków, wirusową chorobą przeżuwaczy niebieskiego języka, pryszczycą oraz wścieklizną.

 

uczestnicy zapoznali się z tematyką dotyczącą zawierania umów dzierżawy fotowoltaika/ wiatrakowe. Rolnicy zostali poinformowani o zagrożeniach wynikających z poszczególnych zapisów umów o których opowiedziała mec. Aleksandra Kowalczyk.

W trakcie posiedzenia Delegaci wypracowali i przekazali do dalszego procedowania wnioski w zakresie:

  1. Uruchomienia naboru wniosków na usunięcie pokryć azbestowych z budynków wykorzystywanych rolniczo;
  2. Wykupu/ wydzierżawienia magazynów zbożowych na terenie powiatu włodawskiego przez Krajową Grupę Spożywczą;
  3. Sprzeciwu dotyczącego zamiarów przekształcenia Sobiborskiego Parku Krajobrazowego w Sobiborski Park Narodowy.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.