W II i III dekadzie lutego pobrano monolity glebowe z plantacji ozimin na terenie poszczególnych powiatów woj. lubelskiego. W trakcie pobierania monolitów gleba była zamarznięta, na ogół przy niewielkiej pokrywie śnieżnej (0-5 cm). Monolity zostały poddane ocenie w I dekadzie marca. Łącznie pobrano 166 prób dla zbóż ozimych i 73 dla rzepaku ozimego.

Więcej informacji i tabele >>

 

Przebieg warunków pogodowych:

W III dekadzie sierpnia wystąpił duży niedobór opadów. Siewy rzepaku odbywały się w mocno przesuszona glebę. Deszcz pojawił się dopiero w drugiej dekadzie września. Taki przebieg pogody spowodował  bardzo nierównomierne wschody. Często na plantacjach występowały rośliny w różnych fazach rozwojowych, co powodowało problemy z terminowym wykonywaniem zabiegów ochrony roślin. Siewy zbóż ozimych już znacznie mniej problematyczne. Warunki wilgotnościowe dobre. Umożliwiało to terminowy wysiew, a wschody na ogół były wyrównane. Październik z opadami na poziomie średniej z wielolecia. Rozwój roślin w tym czasie zadowalający. Pod koniec miesiąca terminowe siane rzepaki osiągały fazę co najmniej 8 - 10 liści a zboża rozpoczynały fazę krzewienia. Znaczna część plantacji rzepaku wymagała też intensywnego skracania, ponieważ istniało ryzyko wydłużania łodyg przez rośliny. W listopadzie opady już znacznie poniżej normy. Podobna sytuacja wystąpiła we wszystkich miesiącach zimowych. Brak śniegu i deszczu spowodował bardzo duży deficyt wody w glebie. Temperatury w tym czasie na ogół powyżej normy. Szczególnie ciepły okazał się styczeń. Rośliny w tym czasie intensywnie wznawiały wegetacje. Załamanie pogody nastąpiło dopiero w II dekadzie lutego . Spadki temperatur dochodziły do -18 oC, przy niewielkiej (0-5 cm) pokrywie śnieżnej lub jej całkowitym braku. Warunki te były zbliżone do stycznia 2024, kiedy to temperatury spadały do -20 przy gruncie. W związku z tym przezimowanie ozimin na ogół podobne do sezonu 23/24.

                                                                               

Źródło: LODR, K. Kurus

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.