Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi jako Instytucja, której jednym z zadań statutowych jest edukacja oraz popularyzacja i wspieranie kultury ludowej rozpoczął program pilotażowy pn.: „Spotkania z Kulturą Ludową w Szkołach Rolniczych”.

W bieżącym roku program jest skierowany do wybranych szkół rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

ZSCKR w Gołotczyźnie – 7 listopada;

ZSCKR w Sędziejowicach – 14 listopada;

ZSCKR w Swarożynie – 27 listopada;

ZSCKR w Sejnach – 10 grudnia.

Projekt ma na celu edukację uczniów klas pierwszych. Chcemy przybliżyć młodzieży rękodzieło, muzykę, tańce oraz opowiedzieć o charakterystyce regionu etnograficznego, na terenie, którego znajduje się dana szkoła. Spotkanie ma charakter warsztatowy – uczestnicy
będą mieli okazję spotkać się z twórcami ludowymi, muzykami i tancerzami, którzy od lat kultywują lokalne dziedzictwo rękodzielnicze i muzyczne. Młodzież będzie miała okazję stworzyć tradycyjnymi metodami własne dzieła oraz nauczyć się kroków tańców ludowych i narodowych. Aktywizujące spotkanie z etnografem pozwoli uczniom poznać historię oraz kulturę ludową regionu. Podczas podsumowania proponujemy, by uczniowie sprawdzili nabytą wiedzę w quizach i konkursach.

Poprzez projekt chcemy w sposób przystępny i atrakcyjny dotrzeć do młodzieży
i budować w nich poczucie przynależności regionalnej oraz świadomości etnograficznej.

W następnych latach będziemy chcieli kontynuować projekt w kolejnych szkołach rolniczych znajdujących się w Sieci Szkół Rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tegoroczne wydarzenia w ramach projektu z pewnością stworzą przestrzeń do dyskusji i wymiany poglądów, co pozwoli nam na wyciągnięcie merytorycznych wniosków i wdrożenie ich w roku kolejnym.

 

Kontakt:

szkołTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi jest państwową instytucją kultury, której jednym z głównych zadań jest popularyzowanie, dokumentowanie i poszerzanie wiedzy na temat kultury mieszkańców obszarów wiejskich. Misję tę realizuje m.in. poprzez upowszechnianie wiedzy o kulturze wsi, zachęcanie mieszkańców wsi do poznania swojego dziedzictwa oraz pokazywanie piękna tradycji wiejskich mieszańcom miast. 

Źródło: LODR w Końskowoli

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.