Od 2023 roku do płatności dobrostanowej dodano nowe grupy zwierząt, które kwalifikują się do otrzymania wsparcia. Jest to ukłon w stronę rolników, którzy utrzymują konie, drób rzeźny, kury nioski, kozy oraz bydło opasowe. Przy tej ostatniej grupie zwierząt należy przypomnieć, że płatność mogą otrzymać również zwierzęta z zakupu (nie tylko pochodzące od krów mamek objętych interwencją dobrostan zwierząt jak jest to w przypadku tuczników, które muszą pochodzić od loch „dobrostanowych”).

Wymagania

Do wariantu Dobrostan opasów kwalifikuje się bydło w wieku poniżej 18. miesiąca życia przeznaczone do opasu o zgłoszonym w komputerowej bazie danych:

  • typie użytkowym mlecznym, wskazane jako mleczny – opasowy albo opasowy,
  • typie użytkowym mięsnym, wskazane jako mięsny – opasowy albo opasowy,
  • typie użytkowym kombinowanym, o kierunku użytkowania:

        - mleczny – opasowy, albo

        - mięsny – opasowy, albo

        - opasowy.

Jeżeli rolnik jest zdecydowany skorzystać z ekoschematu Dobrostan zwierząt, ale jego zwierzęta mają określony inny typ użytkowy oraz kierunek użytkowania, w każdej chwili można dokonać korekty zgłoszeń w aplikacji IRZ.

W przypadku opasów, które nie pochodzą od krów mamek objętych interwencją ekoschemat Dobrostan zwierząt - do płatności kwalifikuje się bydło opasowe w wieku od ukończenia 4 miesiąca do ukończenia 18 miesiąca, utrzymywane w danym gospodarstwie w tym okresie, co najmniej przez 120 dni.

W przypadku opasów, które pochodzą od krów mamek objętych interwencją ekoschemat Dobrostan zwierząt - do płatności kwalifikuje się bydło opasowe o masie ciała powyżej 300 kg do ukończenia 18 miesiąca, utrzymywane w danym gospodarstwie, w tym okresie, co najmniej przez 120 dni, przy czym przyjmuje się, że opasy te osiągają masę ciała 300 kg w wieku 8 miesięcy.

Wymogami objęte jest bydło opasowe w wieku kwalifikującym się do płatności.

W ramach Dobrostanu opasów utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach rolnik może wnioskować o następujące praktyki:

  • zapewnienie zwierzętom objętym wymogami utrzymywanym grupowo bez uwięzi wolnostanowiskowo zwiększonej co najmniej o 20% powierzchni bytowej w pomieszczeniach/budynkach,
  • zapewnienie zwierzętom objętym wymogami utrzymywanym grupowo bez uwięzi wolnostanowiskowo zwiększonej co najmniej o 50% powierzchni bytowej w pomieszczeniach/budynkach,
  • zapewnienie zwierzętom objętym wymogami wypasu co najmniej przez 120 dni w okresie pastwiskowym, bez uwięzi (przez min. 6 godz. dziennie),
  • zapewnienie zwierzętom objętym wymogami wybiegu co najmniej przez 4 godz. dziennie przez cały rok (w okresie pastwiskowym uznaje się za zrealizowaną, jeżeli w okresie pastwiskowym rolnik realizuje praktykę wypasu przez co najmniej przez 8 godzin dziennie),
  • zapewnienie zwierzętom objętym wymogami utrzymywania na ściółce ze słomy lub podobnego materiału lub wydzielenie części ze ściółką ze słomą lub podobnym materiałem o powierzchni pozwalającej na jednoczesny odpoczynek zwierząt.

W przypadku utrzymywania bydła na uwięzi w pomieszczeniu/budynku rolnik może realizować praktyki w zakresie zapewnienia wypasu, wybiegu oraz ściółki.

Należy przypomnieć, że praktyki się łączą i żadna z nich się nie wyklucza. Jeżeli chodzi o zwiększenie powierzchni w budynkach konieczne jest sporządzanie planu poprawy dobrostanu przy pomocy doradcy rolniczego. W tabeli przedstawiono podział opasów na grupy technologiczne ze wskazaniem minimalnych powierzchni przeznaczonych na sztukę oraz o powiększone powierzchnie odpowiednio o 20% i 50%.

Źródło: LODR w Końskowoli, Martyna Machul

 

Minimalne wielkości powierzchni >>

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.