Na wniosek hodowców drobiu z Żuromina, którzy zmuszeni zostali do utylizacji ptaków na skutek choroby ptasiej grypy przez powiatowego lekarza weterynarii, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 16 października 2024 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o interwencję u Ministra Finansów o zmianę podejścia urzędników Urzędu Skarbowego do otrzymanych przez rolników odszkodowań za likwidację hodowli i nienaliczania podatku dochodowego od odszkodowań, które otrzymali rolnicy.
Zgodnie z przepisami art. 49 ustawy z 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2023 r. poz. 1075) - za zwierzęta gospodarskie określonych gatunków (w tym drób), zabite lub poddane ubojowi z nakazu powiatowego lekarza weterynarii - posiadaczowi zwierząt przysługuje odszkodowanie ze środków budżetu państwa w wysokości wartości rynkowej zwierzęcia. Wartość rynkową zwierzęcia określa się na podstawie średniej z trzech kwot oszacowania przyjętych przez powiatowego lekarza weterynarii oraz dwóch rzeczoznawców wyznaczonych przez tego lekarza z prowadzonej przez niego listy rzeczoznawców. W tej sprawie powiatowy lekarz weterynarii wydaje decyzję. Tak też się stało w przypadkach rolników hodowców drobiu z Żuromina.
W myśl przepisów art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.) — „1. Wolne od podatku są:... 3) otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw..."
Otrzymane przez rolników odszkodowania, wynikają wprost z przepisów ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (art. 49) i dlatego powinny podlegać zwolnieniu z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Co więcej, została w tym temacie wydana w 2010 r. korzystna dla rolników, indywidualna interpretacja podatkowa (pismo z dnia 23 marca 2010 r. Izby Skarbowej w Warszawie znak: IPPB1/415-45/10-2/AM dotyczące możliwości zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych odszkodowania za szkodę spowodowaną ubojem drobiu z nakazu organów Inspekcji Weterynaryjnej - kopia w załączeniu) — a przepisy prawne w tym zakresie od tego czasu pozostają niezmienione.
Biorąc powyższe pod uwagę, Prezes KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o spowodowanie wydania jednolitej interpretacji przez Ministra Finansów w zakresie zmiany decyzji w przedmiotowym zakresie przez urzędy skarbowe, które nakazują rolnikom, którzy otrzymali odszkodowanie, na podstawie przepisów ustawy, za poddanie ubojowi drobiu (w związku ze stwierdzeniem ptasiej grypy) - zapłatę podatku dochodowego od otrzymanego odszkodowania.
Wystąpienie KRIR>>>
Interpretacja Izby Skarbowej z 2010 r.>>>
Źródło: KRIR