W dniu 16.10.2024 r. Lubelska Izba Rolnicza miała zaszczyt wziąć udział w Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „NAUKA DLA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU I BIOGOSPODARKI - problemy i wyzwania XXI wieku”, która połączona była z Jubileuszem 80-lecia Wydziału Agrobioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Na zaproszenie Dziekana i Kolegium Wydziału Agrobioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Lubelską Izbę Rolniczą reprezentowali Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej Pan Gustaw Jędrejek, Wiceprezes Lubelskiej Izby Rolniczej Pan Antoni Skura, Dyrektor Biura Lubelskiej Izby Rolniczej Pan Wojciech Kniaziuk oraz Kierownik Biura Lubelskiej Izby Rolniczej w Lublinie Pan Radosław Zaleski i Kierownik Biura Lubelskiej Izby Rolniczej w Zamościu Pan Piotr Kuranc.

Tematyka konferencji obejmowała:

− Przyrodnicze, agrotechniczne i ekonomiczne uwarunkowania produkcji roślinnej w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu,

− Innowacyjne technologie oraz sztuczna inteligencja w rolnictwie i ochronie środowiska,

− Rolnictwo a alternatywne źródła energii i gospodarka odpadowa,

− Gospodarcze i społeczno-ekonomiczne uwarunkowania rozwoju obszarów wiejskich,

− Degradacja, ochrona, rekultywacja i rewitalizacja środowiska przyrodniczego.

Podczas konferencji przedstawiono prezentację historii Wydziału Agrobioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i jego wkładu w badania naukowe i rozwój dydaktyki, który pokrótce warto przytoczyć: „Wydział Agrobioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie jest jednym z najstarszych w powojennej Polsce. Wywodzi się z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej utworzonego 23 października 1944 r. W ciągu ponad 75 lat istnienia Jednostka ulegała wielu przekształceniom, dostosowując zarówno ofertę dydaktyczną, jak i pola zainteresowań naukowych do potrzeb rynku i nowych uwarunkowań. W 1944 roku powstał jako Wydział Rolny w ramach Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W 1955 roku zmieniono jego nazwę na Wydział Rolniczy. Od utworzenia Wyższej Szkoły Rolniczej w 1955 roku Wydział Rolniczy funkcjonował w ramach UMCS, a od 1972 stał się częścią Akademii Rolniczej. W 2007 roku Wydział Rolniczy zmienił nazwę na Wydział Agrobioinżynierii, aby w 2008 roku wejść w struktury Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.”

Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „NAUKA DLA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU I BIOGOSPODARKI - problemy i wyzwania XXI wieku”, połączona z Jubileuszem 80-lecia Wydziału Agrobioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zbiegła się z Nadaniem Godności Honorowego Profesora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. dr hab. Ivanowi Shuvarowi, który wygłosił wykład: „Current aspects of the formation of agrocenoses productivity in Ukraine”. Prof. dr hab. Ivanowi Shuvarow zajmuje się problematyką zrównoważonego gospodarowania zasobami przyrodniczymi i optymalizacji warunków uprawy roślin, poprawy żyzności gleb i zwiększenia produktywności agro i pratocenoz, w kontekście globalnych zmian klimatycznych.

Podczas uroczystości wręczone zostały listy gratulacyjne oraz okolicznościowe upominki Pani prof. dr hab. Barbarze Kołodziej - Dziekan Wydziału Agrobioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Podczas uroczystości Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej został uhonorowany medalem z okazji 80 – lecia Wydziału Agrobioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Wideorelacja z obchodów Jubileuszu 80-lecia Wydziału Agrobioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

https://www.gov.pl/web/kowr/udzial-kowr-w-jubileuszu-uniwersytetu-przyrodniczego-w-lublinie

 

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.