W dniu 1 października 2024r. w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej Powiatu Krasnostawskiego, w którym na zaproszenie Przewodniczącej Rady Marty Gawron uczestniczyli Delegaci LIR, przedstawiciele samorządu powiatowego, instytucji okołorolniczych, właściciel krasnostawskiej Winnicy Szafran oraz pracownicy LIR.

Po stwierdzeniu quorum i przyjęciu porządku obrad, głos zabrał Starosta Krasnostawski Janusz Szpak, który w kilku zdaniach przedstawił genezę powstania Izb na ziemiach Polski, jednocześnie zauważając ważność współpracy Izb Rolniczych z samorządem typowo rolniczego Powiatu Krasnostawskiego. Delegaci wysłuchali również informacji na temat obecnej sytuacji w powiecie krasnostawskim oraz podległych jednostkach powiatowych, zadając pytania o planowane inwestycje w zakresie dróg dojazdowych do poszczególnych miejscowości i pól. W temacie dróg głos zabrał Członek Zarządu Powiatu Mariusz Frąc, informując o przewidzianych na najbliższe lata inwestycjach drogowych.

W kolejnej części posiedzenia aktualności ARiMR- informacji na temat bieżących działań i przyszłych naborów wniosków udzielił przedstawiciel Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krasnymstawie Zbigniew Kamieniecki, przedstawiając statystyki biura w zakresie naborów i wypłat oraz informując o uruchomionym w dniu dzisiejszym naborze o wsparcie dla uprawiających owoce rolników, którzy ponieśli straty spowodowane przez przymrozki wiosenne lub grad. O przyznanie pomocy mogą się ubiegać producenci rolni, którzy ponieśli straty w uprawach: agrestu, aronii, porzeczek, brzoskwiń, czereśni, gruszek, jabłek, moreli, orzechów włoskich, śliwek, wiśni, borówek, jeżyn, malin, truskawek, innych owoców jagodowych i winorośli. Wsparcie obejmuje zniszczenia w wyniku przymrozków wiosennych, które miały miejsce od 15 do 30 kwietnia 2024 r., a także te, które między 1 a 31 maja 2024 r. spowodował grad.

Z pomocy mogą skorzystać rolnicy, którzy złożyli wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za 2024 r. i zadeklarowali w tym dokumencie prowadzenie uprawy o powierzchni co najmniej 0,1 ha przynajmniej jednej z wymienionych roślin. Istotne jest też, by wysokość szkód w produkcji roślinnej wynosiła powyżej 30 proc. średniej rocznej roślinnej produkcji z lat 2021-2023 albo z trzech lat w okresie 2019-2023, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości tej produkcji.

Wysokość pomocy zależy od rodzaju uprawy, powierzchni na której była prowadzona oraz poziomu strat. Nabór trwa od 1 do 22 października 2024r. i prowadzony jest za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR więcej informacji w tym temacie znajdziemy na stronie ARiMR Wsparcie dla uprawiających owoce rolników, którzy ponieśli straty spowodowane przez przymrozki wiosenne lub grad - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

W dalszej części posiedzenia informacje dotyczące obowiązujących przepisów weterynaryjnych w zakresie produkcji rolniczej przedstawiła Powiatowa Lekarz Weterynarii Małgorzata Kalinowska, omawiając prawa i obowiązki rolników w zakresie prowadzenia Rolniczego handlu detalicznego (RHD), sprzedaży bezpośredniej oraz MLO czyli możliwości prowadzenia działalności marginalnej i lokalnej.

W ramach handlu RHD możliwe jest m.in. przetwórstwo i zbywanie wytworzonej żywności konsumentom końcowym, a także od dnia 1 stycznia 2019 r., na rzecz zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego, zlokalizowanych na ograniczonym obszarze. 

Rejestracja RHD

Gospodarstwa rodzinne mogą rozpocząć działalność w ramach rolniczego handlu po uprzedniej rejestracji (bez obowiązkowego zatwierdzenia) u powiatowego lekarza weterynarii (produkty pochodzenia zwierzęcego lub żywność zawierająca jednocześnie środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego i produkty pochodzenia zwierzęcego, tj. żywność złożona). W tym celu na 30 dni przed dniem rozpoczęcia planowanej działalności należy złożyć stosowny wniosek do właściwego ze względu na siedzibę zakładu lub miejsce prowadzenia działalności powiatowego lekarza weterynarii. Przykładowy wzór wniosku o wpis zakładu prowadzącego rolniczy handel detaliczny produktami pochodzenia zwierzęcego i żywnością złożoną do rejestru prowadzonego przez powiatowego lekarza weterynarii, przeznaczony do uzupełnienia i podpisania przez właściciela zakładu lub osobę/osoby reprezentującą zakład wnioskujący o wpis do rejestru powiatowego lekarza weterynarii w zakresie prowadzenia rolniczego handlu detalicznego produktami pochodzenia zwierzęcego i żywnością złożoną jest wśród plików do pobrania na końcu niniejszej strony.

Warunki prowadzenia RHD

  1. Żywność musi zawierać co najmniej jeden składnik pochodzący w całości z własnej uprawy, hodowli lub chowu.
  2. Sprzedaż odbywa się z zachowaniem limitów wskazanych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dn. 12.09.2022 r. w sprawie maksymalnej ilości żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania(oraz limitu przychodów z takiej sprzedaży do kwoty 100.000 zł, o ile producent chce korzystać z preferencji podatkowych).
  3. Produkcja i zbywanie żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego nie mogą być, co do zasady, dokonywane z udziałem pośrednika. Wyjątek stanowi tutaj możliwość udziału pośrednika w zbywaniu żywności pochodzącej z RHD podczas wystaw, festynów, targów lub kiermaszy, organizowanych w celu promocji żywności.

Wymagania RHD 

Podstawowe wymagania dla rolniczego handlu detalicznego z zakresu bezpieczeństwa żywności są następujące:

  1. Produkcja i zbywanie żywności nie może stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa żywności i wpływać niekorzystnie na zdrowie publiczne.
  2. Należy przestrzegać wymagań określonych w:
  1. Należy przestrzegać obowiązku dokumentowania ilości żywności zbytej rocznie do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego.
  2. W przypadku zbywania żywności konsumentowi finalnemu przez podmiot prowadzący RHD istnieje nakaz oznakowania miejsca sprzedaży.
  3. Obowiązuje zakaz wykorzystywania do produkcji mięsa zwierząt kopytnych pozyskanego z uboju dokonanego poza rzeźnią zatwierdzoną przez powiatowego lekarza weterynarii (np. z uboju w celu produkcji mięsa na użytek własny).
  4. Nie ma konieczności sporządzania projektu technologicznego przez podmioty zamierzające prowadzić działalność w zakresie rolniczego handlu detalicznego produktami pochodzenia zwierzęcego lub żywnością złożoną.

Oznakowanie żywności 

Żywność sprzedawana w ramach rolniczego handlu detalicznego musi spełniać wymagania w zakresie oznakowania, stosownie do przepisów określonych w:

 

Zakres sprzedaży bezpośredniej

Do sprzedaży bezpośredniej dopuszcza się wyłącznie produkty wyprodukowane z własnych surowców przez podmiot prowadzący działalność w zakresie produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej:

  • tusze lub podroby pozyskane z drobiu i zajęczaków poddanych ubojowi w gospodarstwie rolnym podmiotu,
  • tusze i podroby pozyskane przez koło łowieckie,
  • produkty rybołówstwa,
  • żywe ślimaki lądowe z gatunków Helix pomatia, Cornu asperum aspersum, Cornu aspersum maxima, Helix lucorum oraz z gatunków rodziny Achatiniade,
  • mleko surowe,
  • siarę,
  • surową śmietaną,
  • jaja pozyskane od drobiu lub ptaków bezgrzebieniowych,
  • produkty pszczele nieprzetworzone.

 Sprzedaż produktów pochodzenia zwierzęcego może być prowadzona:

  • przez producenta konsumentowi końcowemu,
  • na terenie gospodarstwa producenta,
  • na targowiskach,
  • do zakładów prowadzących handel detaliczny bezpośrednio zaopatrujących konsumenta końcowego

Sprzedaż bezpośrednia ograniczona jest do obszaru województwa, w którym odbywa się produkcja produktów pochodzenia zwierzęcego, województw sąsiadujących oraz innych województw na terenie Polski, jeżeli jest prowadzona podczas wystaw, festynów, targów lub kiermaszy, organizowanych w celu promocji tych produktów.

W przypadku prowadzonej sprzedaży bezpośredniej podczas wystaw, festynów, targów lub kiermaszy, organizowanych w celu promocji tych produktów na terenie innego województwa niż tego, w którym odbyła się ich produkcja lub województwa ościennego konieczne jest poinformowanie o tym fakcie powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce prowadzenia planowanej sprzedaży, w terminie 7 dni przed dniem jej rozpoczęcia.

Rejestracja

W celu rejestracji zakładu do prowadzenia sprzedaży, należy zgłosić się do właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.

Wymagania weterynaryjne

Wytyczne dotyczące wymagań weterynaryjnych z zakresu bezpieczeństwa żywności w sprzedaży bezpośredniej dostępne są na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sprzedaż bezpośrednia produktów pochodzenia zwierzęcego – wymagania z zakresu bezpieczeństwa żywności - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Zakres MLO

W ramach działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej można prowadzić:

  • produkcję i sprzedaż następujących produktów pochodzenia zwierzęcego:
    • produkty mleczne,
    • produkty na bazie siary,
    • wstępnie przetworzone lub przetworzone produkty rybołówstwa,
    • surowe wyroby mięsne,
    • mięso mielone,
    • produkty mięsne,
    • produkty jajeczne z gotowanych jaj,
    • gotowe posiłki (potrawy).
  • rozbiór i sprzedaż świeżego mięsa wołowego, wieprzowego, baraniego, koziego, końskiego, drobiowego lub zajęczaków, zwierząt łownych oraz dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych.

Zasięg terytorialny działalności prowadzonej w ramach MLO

W ramach prowadzenia działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej, miejsca produkcji lub miejsca sprzedaży produktów pochodzenia zwierzęcego oraz zakłady prowadzące handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego, do których następuje dostawa, ograniczone są do obszaru jednego województwa lub na obszaru powiatów sąsiadujących z tym województwem, położonych na obszarach innych województw.

Rejestracja MLO

W celu rejestracji zakładu do prowadzenia działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej, należy zgłosić się do właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii

Wymagania weterynaryjne

Wytyczne dotyczące wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia produkcji i sprzedaży produktów pochodzenia zwierzęcego w ramach działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej dostępne są na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wymagania weterynaryjne dla prowadzenia produkcji i sprzedaży produktów pochodzenia zwierzęcego w ramach działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Kolejnym, punktem posiedzenia Krasnostawskiej Rady LIR, było spotkanie z właścicielem jedynej w powiecie krasnostawskim winnicy- „Winnicy Szafran” Panem Marcinem Szafranem, który przybliżył kulisy prowadzenia tego typu działalności która z pasji przerodziła się w pracę na część etatu, tym bardziej, że uprawa winorośli w kilku odmianach (m.in. Solaris, Leon Millot, Marechal Foch) prowadzona jest z ograniczeniem środków chemicznych, co przekłada się na duży wkład pracy własnej. Winnica o powierzchni 0,40 ha założona została w 2017r. i obecnie już po raz drugi przetworzono zebrane owoce. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłym roku krasnostawianie będą mieli okazję degustacji i zakupu wytrawnych win, białych i czerwonych z lokalnej winnicy, o ile jak zaznaczył Właściciel, uda się przejść wszelkie urzędnicze procedury.

W punkcie posiedzenia „Informacje członka Zarządu LIR” Delegaci uczcili minutą ciszy pamięć tragicznie zmarłego syna Prezesa Lubelskiej Izby Rolniczej Gustawa Jędrejka, śp. Karola Jędrejka, a następnie Przewodnicząca Marta Gawron, jako członek Zarządu omówiła stanowiska podjęte w ostatnim czasie m. in. w sprawie oceny i weryfikacji wniosków na „Małe Przetwórstwo”, udzielenia nadzwyczajnego wsparcia finansowego sektorowi owoców i warzyw oraz sektorowi wina dotkniętym niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi, a także w sprawie zniesienia obszaru objętego ograniczeniami III czerwonej strefy ASF obowiązującego na terenie części powiatów parczewskiego, radzyńskiego, lubartowskiego i bialskiego. Stanowiska Zarządu LIR publikowane są na stronie Lubelskiej Izby Rolniczej pod adresem Lubelska Izba Rolnicza (lir.lublin.pl). Pani Marta Gawron zwróciła uwagę na trudną sytuację w jakiej znaleźli się rolnicy z obszarów objętych powodzią i zachęciła Delegatów do czynnego udziału w organizowanej przez LIR pomocy zarówno rzeczowej jak też możliwości wsparcia finansowego poprzez wpłaty pieniężne na dedykowane konto 50 1240 2496 1111 0010 4240 8580 Bank PKO SA z dopiskiem „Powódź”. Zebrane środki zostaną przekazane do potrzebujących poprzez LIR w porozumieniu z Izbą Rolniczą w Opolu oraz Dolnośląską Izbą Rolniczą.

Na zakończenie obrad Delegaci zapoznali się z ofertą LIR w zakresie świadczonych usług na rzecz rolników którą przedstawiła Dorota Frącek Kierownik Oddziału Zamiejscowego Lubelskiej Izby Rolniczej w Chełmie.

Posiedzenie zakończyło się podjęciem wniosku złożonego przez Delegata LIR z gminy Siennica Różana Pana Andrzeja Mochnieja, który dotyczy jawności oceny jakościowej w podmiotach skupowych ziarna zbóż.

Kolejne posiedzenia Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej Powiatu Krasnostawskiego zaplanowano w miesiącu grudniu w trakcie którego przewidziano szkolenie w temacie bioasekuracji i uboju na użytek własny.

Marta Gawron
Przewodnicząca Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej
Powiatu Krasnostawskiego

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.