W dniach 25–26.09.2024r. odbyła się wyjazdowa rada powiatowa powiatu lubartowskiego Lubelskiej Izby Rolniczej. Lubelską Izbę Rolniczą na posiedzeniu Rady Powiatowej reprezentował Pan Antoni Skura Wiceprezes Lubelskiej Izby Rolniczej oraz Pan Grzegorz Pszczoła Delegat do Krajowej Rady Izb Rolniczych. W ramach wyjazdu studyjno-szkoleniowego przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej mieli możliwość zapoznać się z produkcją ziemniaków w gospodarstwie Pani Agnieszki Tołłoczko, z prowadzeniem przedszkola w ramach prowadzonego gospodarstwa rolniczego oraz produkcją owiec i sprzedażą bezpośrednią produktów rolnych pochodzących z tego gospodarstwa. Delegaci Lubelskiej Izby Rolniczej odwiedzili również siedzibę Warmińsko Mazurskiej Izby Rolniczej, w której Pan Marek Kuźniewski - Wiceprezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej oraz Pani Jolanta Mackiewicz - Dyrektor biura Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej przedstawili informacje dotyczące działalności Warmińsko Mazurskiej Izby Rolniczej.
Gospodarstwo rolne Agnieszki Tołłoczko prowadzi gospodarstwo rolne, przetwórcze o powierzchni 1000 ha, które znajduje się w gminie Kozłowo powiat Nidzica. Jest to gospodarstwo o profilu roślinnym, a jego główny kierunek to uprawa ziemniaka wysokiej jakości (sadzeniak, jadalny, skrobiowy) uprawia się tu także zboża, rzepak i buraki. Pani Agnieszka od początku przejęcia gospodarstwa po ojcu panu Bolesławie Tołłoczko wprowadza innowacje i oprócz ekipy pracowników, których zatrudnia, sama wraz z dziećmi pracuje w polu.
Dziś pani Agnieszka inwestuje i udoskonala swoje gospodarstwo, bo wie, że inwestycje są siłą napędową rozwoju. Docelowo chce zostać czołowym producentem ziemniaka sadzeniaka w Polsce. Promuje przedsiębiorczość kobiet z terenów wiejskich, chętnie udziela wywiadów. Wprowadziła do swojego gospodarstwa wiele nowoczesnych technologii, w tym system naprowadzania GPS i komputerowe systemy zarządzania.
Przedszkole Pod Jelonkiem otworzone na bazie gospodarstwa rolnego przez Panią Zofię Stankiewicz. Wcześniej było to ponad 20-hektarowe gospodarstwo o profilu produkcji zwierzęcej, hodowano bydło opasowe i trzodę chlewną. Teraz znajduje się tam gospodarstwo o profilu produkcji roślinnej, bo nie można przy przedszkolu hodować zwierząt, czyli przestawiono się na zboża konsumpcyjne - pszenice, żyto i rzepak. W ogródku gospodarczym jest wszystko, co rośnie w naszym klimacie. Z pól i warzywnika pochodzą warzywa, które trafiają do przedszkolnej kuchni. Jest kapusta, pory, cebula, bakłażany, ziemniaki, marchew, pietruszka, ogórki, pomidory, zielony groszek, a nawet papryka czyli wszystko, co jest niezbędne, by zrobić zdrową i smaczną zupę i inne potrawy dla dzieci. Bazują tylko na własnych produktach. To jedzą dzieci. Poza tym w sadzie rosną jabłonie, wiśnie, czereśnie i śliwy. Mają więc własne owoce, a do tego truskawki i maliny. Soki mają więc własne, a owoców wystarczy też na dżemy. Praktycznie kupowane jest tylko mięso, ryby i owoce egzotyczne. To ogromny plus, bo nie dość, że własne produkty są zdrowe, to jeszcze opłata żywieniowa jest mniejsza. Przedszkole przygotowuje dziennie około 120 obiadów. Na te potrzeby wystarczy 15 arów warzywnika. Matka natura daje wszystko.
Wizyta w gospodarstwie Owcze Klimaty to idealne miejsce dla miłośników przyrody, zwierząt i zdrowego stylu życia. Podczas wizyty delegaci zobaczyli różne aspekty codziennej pracy na farmie i dowiedzieli się więcej o hodowli owiec, produkcji wełny, mleka i mięsa. Można również było zobaczyć owce pasące się na łąkach lub w zagrodach, a także dowiedzieć się, jakie są wymagania żywieniowe i opiekuńcze wobec zwierząt. Delegaci poznali aktywność związaną z pracą na farmie. Podczas wizyty na farmie była okazja zobaczyć owce pasące się na łąkach, poznać procesy produkcji, a także spróbować pysznych regionalnych mięs prosto z kuchni gospodarzy.
W ramach wyjazdowej rady powiatowej delegaci mieli możliwość również zwiedzić Olsztyn oraz Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.