Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, realizując wniosek zgłoszony podczas V posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji, które odbyło się 11 września 2024 roku w Parzniewie, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego w dniu 18 września 2024 r. w sprawie umożliwienia zarejestrowanym Rolniczym Spółdzielniom Produkcyjnym (RSP) wnioskowania o dofinansowanie na modernizację gospodarstw rolnych, w ramach operacji typu „Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność” w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

W chwili obecnej RSP są wykluczone z możliwości wnioskowania o przedmiotowe wsparcie ze względu na posiadanie osobowości prawnej. Obowiązujące przepisy zbyt mocno ograniczają możliwości spółdzielni, które funkcjonują jako gospodarstwa wielorodzinne z wieloletnim doświadczeniem. Pomimo przekroczenia 300 ha powierzchni użytków rolnych oraz powstania z połączenia kilku rodzinnych gospodarstw indywidualnych, RSP ciągle dążą do współpracy i wypracowania odpowiedniej pozycji na rynku. W związku z tym postulujemy, aby RSP były traktowane na równi z rolnikami indywidualnymi. W obecnych, trudnych dla rolnictwa czasach również Rolnicze Spółdzielnie Produkcyjne zgłaszają problemy z utrzymaniem płynności finansowej i wnoszą o umożliwienie  korzystania ze wsparcia m.in. na modernizację gospodarstw. Podkreślamy, że Członkowie RSP również nie mają możliwości indywidualnego korzystania z w/w wsparcia, mimo że ich wysokość wkładu gruntowego na rzecz RSP kwalifikuje ich jako rolników indywidualnych. Obawiamy się, że dalsze wykluczenie tych podmiotów z możliwości korzystania z pomocy doprowadzi do ich likwidacji, co mogłoby negatywnie wpłynąć na cały sektor rolnictwa.

RSP są gospodarstwami dobrze prosperującymi, mającymi kluczowy wpływ dla zrównoważonej gospodarki żywnościowej kraju a tym samym zasługujące zarówno na krajowe jak i unijne wsparcie finansowe.

Mając na uwadze powyższe prosimy o rozważenie zmiany przepisów, które umożliwią RSP dostęp do powyższego wsparcia. Wierzymy, że takie działanie przyczyni się do stabilizacji oraz dalszego rozwoju tych istotnych podmiotów rolnych.

Pismo KRIR >>>

Źródło: KRIR

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.