W dniu 12 września w winnicy Wieczorków odbyło się plenerowe posiedzenie Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej Powiatu Puławskiego. W posiedzeniu oprócz delegatów udział wzięli: Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej, Pan Gustaw Jędrejek, przedstawiciele firmy Chemirol, pan Jan Kuna oraz Marcin Kawa oraz właściciele winnicy państwo Dorota i Paweł Wieczorek. Przewodniczący Rady Powiatowej, Pan Grzegorz Pszczoła powitał delegatów i zaproszonych gości.
Pan Jan Kuna przedstawił ofertę firmy Chemirol z dwoma flagowymi produktami: Bakto ProFOS, BlueN.
Bakto ProFOS to produkt mikrobiologiczny wspomagający nawożenie fosforem roślin uprawnych. Mikroorganizmy obecne w Bakto ProFOS, dzięki wytwarzanym metabolitom, przekształcają fosfor zapasowy (niedostępny dla roślin) do przyswajalnej formy H2PO4. Uzyskał on nagrodę w kategorii Innowacyjny Produkt Rolniczy 2023 oraz Wyróżnienie Kapituły Konkursu im. Prof. Szczepana Pieniążka w 2024. Produkt posiada Certyfikat Ekologiczny nr SE/60/2021. Wzrost zawartości ortofosforanów w glebie wspomaga ukorzenienie, a tym samym zwiększa pobieranie wody i azotu. Dobry start roślin zwiększa ich potencjał do formowania elementów struktury plonu, oraz zmniejsza podatność na stres. Ten naturalny proces wzmacnia aktywność biologiczną gleby, wspierając tym samym prawidłowy rozwój roślin. Pozwala to na zmniejszenie zużycia mineralnych nawozów fosforowych oraz wapniowych. Stosowanie produktu nie wiąże się z ryzykiem zaburzenia bioróżnorodności środowiska glebowego. Głównymi zaletami Bakto ProFOSu są: wzmacnianie aktywności biologicznej gleby, uruchomienie niedostępnych wcześniej zasobów fosforu w glebie, wspomaganie nawozów fosforowych w działaniu, poprawienie odżywienia roślin fosforem, efektywne wspieranie prawidłowego rozwój roślin, wspomaganie ukorzenienia roślin, zwiększenie pobierania azotu, można go stosować w uprawach ekologicznych.
BlueN - Ekologiczne nawożenie azotem
W dobie wysokich cen i coraz większych ograniczeń w nawożeniu azotem mineralnym warto poznać alternatywne źródła dostarczenia tego najbardziej plonotwórczego składnika pokarmowego. Najnowszą propozycją dostępną dla rolników jest technologia dostarczania azotu z powietrza, dzięki wykorzystaniu bakterii wiążących azot.
Na rynku jest kilka rodzajów bakterii wiążących azot atmosferyczny dzięki wykorzystaniu kompleksu NITROGENAZY:
- bakterie symbiotyczne (Rhizobium, Bradyrhizobium, Azorhizobium, Sinorhizobium, Frankia) – bakterie te wraz z roślinami tworzą brodawki- struktury umożliwiające wiązanie azotu atmosferycznego. Ich działanie jest niestety ograniczone tylko do roślin, które to umożliwiają – roślin bobowatych.
- bakterie asymbiotyczne (Azotobacter, Azospirillum, Pseudomonas lub Azomonas) – bakterie te umożliwiają wiązanie azotu atmosferycznego w glebie i dostarczanie go roślinom. Niestety wiązanie następuje wtedy, gdy inne źródła azotu są niedostępne i gdy dostęp do tlenu jest ograniczony.
- endofity (Methylobacterium, Herbaspirillum, Gluconacetobacter) – bakterie te są akceptowane przez system immunologiczny roślin, swobodnie przemieszczają się w roślinach i dostarczają azot przez liście, niezależnie od dostępności tego składnika w glebie.
Do ostatniej grupy należą bakterie zawarte w produkcie BlueN®, który zawiera wyselekcjonowany szczep bakterii Methylobacterium symbioticum SB23, zdolny do wiązania azotu atmosferycznego przez liście. Bakterie wiążące azot, zawarte w produkcie BlueN® wnikają do rośliny przez otwarte aparaty szparkowe i kolonizują roślinę. Dostarczają roślinom azot amonowy, który jest bezpośrednio wbudowywany w aminokwasy, czyli podstawowe budulce rośliny. Produkt zalecany jest do stosowania we wszystkich uprawach rolniczych, warzywnych, sadowniczych i specjalistycznych. Bakterie Methylobacterium symbioticum żyją w symbiozie z roślinami. Jako źródła energii do przetrwania, rozrostu i rozwoju używają metanolu wydzielanego przez rośliny podczas wzrostu. Bakterie szybko kolonizują roślinę, transportowane są do nowych przyrostów wraz z metabolitami fotosyntezy. Do wiązania azotu atmosferycznego bakterie wykorzystują kompleks NITROGENAZY. Do prawidłowego działania tego kompleksu niezbędne jest dobre odżywienie roślin w molibden, żelazo i siarkę. Żelaza w polskich glebach nie brakuje, natomiast należy pamiętać, aby uzupełniać nawożenie siarką i molibdenem, gdyż z dostępnością tych składników jest trudniej. Methylobacterium symbioticum w filosferze rośliny tworzy różowo zabarwione kolonie produkujące metylobaminę, która absorbuje światło UVA i UVB. Bakteria działa jako antyoksydant w reakcji na stres związany z promieniowaniem UV. Światło UV jest bezpiecznie odbijane na chloroplasty sąsiednich komórek, co zwiększa intensywność ich fotosyntezy. To z kolei zwiększa energię dostępną w roślinie.
Głownymi zaletami BlueN są: utrzymanie potencjału plonowania roślin przy mniejszej dostępności azotu z nawozów mineralnych, oraz zwiększenie plonowania przy pełnej dawce azotu mineralnego. Stosując Methylobacterium możemy dostarczyć roślinie co najmniej 30 kg dodatkowego azotu, który jest szybko wbudowywany w aminokwasy. W uprawach o dłuższym okresie wegetacji oraz przy sprzyjających warunkach, możemy dostarczyć nawet 50-70 kg dodatkowego azotu. Azot pobrany z powietrza nie jest uwzględniany w bilansie nawożenia azotem. Produkt można stosować w gospodarstwach ekologicznych.
Na posiedzeniu Państwo Dorota i Paweł Wieczorek opowiadali o początkach winnicy i procesie produkcji win. Lokalizację winnicy stanowią malownicze, południowe pagórki okolic Kazimierza nad Wisłą we wsi Rzeczyca. Rośnie tam 1,5 hektarowa winnica posadzona w 2013 roku. Uprawia się, m.in. jutrzenkę, rondo, siberę, biancę, seyval blanc, hibernal. Winnica Wieczorków ma dwie lokalizacje: we wsi Borek w Dolinie Wisły - drugiej lokalizacji odbywa się proces produkcji win. Winnica Wieczorków leży na lokalnym Szlaku Kulinarnym Smaki Ziemi Kozienickiej. Tradycje produkcji wina sięgają już trzech pokoleń, bo już dziadkowie obecnego właściciela robili trunki z owoców, które uprawiali, m.in. z porzeczek i wiśni. Dziś króluje tu winna latorośl, a sama winnica należy do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze. Odbywają się tu spacery, degustacje i pikniki. Chętni mogą wziąć także udział w winobraniu.
Na posiedzeniu delegaci rady zostali poinformowani o najważniejszych zagadnieniach poruszanych na Walnym Zgromadzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz o bieżącej działalności Zarządu i biura Lubelskiej Izby Rolniczej, a między innymi o sprawie kuriozalnego wyroku sadu, na mocy którego rolnik ma wypłacić odszkodowania sąsiadom, którym jego chlewnie przyczyniają się do negatywnego wpływu na ich życie towarzyskie, samopoczucie i wartość działek. Zarówno Krajowa Rada Izb Rolniczych jak i Ministerstwo Rolnictwa stoją po stronie rolnika i podjęli odpowiednie działania aby doprowadzić do skargi nadzwyczajnej i kasacji wyroku. Przewodniczący ponownie informował delegatów o możliwości bezpłatnej konsultacji umów dotyczących odnawialnych źródeł energii (farmy fotowoltaiczne, farmy wiatrowe) z prawnikiem w biurze LIR. Podczas posiedzenia przedstawiono również opracowanie Dialogu Strategicznego, które ma posłużyć unijnej komisarz Ursuli von der Leyen do budowania dalszej dyskusji z krajami członkowskimi nad przyszłością rolnictwa i wydatkowaniem środków w przyszłej perspektywie Wspólnej Polityki Rolnej. W dokumencie przebija się zmiana podejścia do płatności bezpośrednich na rzecz osiągania celów środowiskowych, włączenie rolnictwa do systemu ETS (uprawnień do emisji dwutlenku węgla), odchodzenie od spożycia białka zwierzęcego (wiąże się to bezpośrednio z utrudnieniami dla gospodarstw zajmujących się hodowlą zwierzęca), walka z nieuczciwymi praktykami handlowymi, czy też poprawa sytuacji kobiet na wsi.