W dniach 5 - 7 września 2024 r. Lubelska Izba Rolnicza zorganizowała wyjazd studyjny do Firmy Pronar Spółka z o.o. w Narwi (województwo podlaskie). Firma powstała w 1988r., posiada 9 Fabryk, w których zatrudnionych jest pond 3200 pracowników (https://pronar.pl/). W wyjeździe uczestniczyło 24 osoby z terenu powiatu: bialskiego, chełmskiego, hrubieszowskiego, lubelskiego, parczewskiego, włodawskiego i zamojskiego. Z ramienia Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej w wyjeździe uczestniczył Pan Antoni Skura - Wiceprezes Zarządu LIR.
Pierwszego dnia wyjazdu zwiedzono Fabrykę w Narwi (Główna Siedziba Pronaru) wraz z Fabryką Kół Tarczowych w Narwi oraz Fabrykę w Hajnówce. Dodatkowo zwiedzono Centrum Badawczo Rozwojowe Firmy Pronar. Firma należy do grona najszybciej rozwijających się polskich firm. Jej maszyny wspierają codzienną pracę nie tylko rolników, ale również przedsiębiorstw komunalnych oraz branżę recyklingową w kilkudziesięciu krajach świata (dystrybucja do ponad 80 krajów świata na 5 kontynentach). Firma Pronar posiada własne lotnisko wraz z Centrum Szkolenia Lotniczego.
Kolejnym miejscem pobytu była Święta Góra Grabarka (http://www.grabarka.pl).
Drugiego dnia wyjazdu Zwiedzono Centrum Wystawowe Pronar w Siemiatyczach. Jest to unikalne w skali europejskiej miejsce, w którym znajduje się stała ekspozycja fabryczna, zajmująca powierzchnię ponad 10 hektarów. Na tej imponującej przestrzeni pokazane jest pełne portfolio maszyn rolniczych, komunalnych oraz recyklingowych. Centrum Wystawowe Pronar składa się z trzech części - dwóch hal wystawowych oraz Placu Wystawowego. Większa z hal zawiera w sobie ekspozycje poświęcone Wydziałowi Recyklingu, Wydziałowi Maszyn Komunalnych, Wydziałowi AGRO, Wydziałowi Osi i Układów Jezdnych, Wydziałowi Wózków Widłowych, Wydziałowi Tworzyw Sztucznych oraz Wydziałowi Pneumatyki i Hydrauliki. Mniejsza z hal została w całości poświęcona Wydziałowi Kół Tarczowych, w których produkcji Firma Pronar jest światowym wiceliderem. Integralną częścią Centrum jest także Plac Wystawowy, z uwagi na wielkość terenu wystawowego zwiedzono go tzw. melakserami.
Z ramienia Firmy Pronar organizatorem i opiekunem wyjazdu podczas zwiedzania firmy był Pan Robert Ostaszewski - Zastępca Dyrektora Działu Handlu Agro. Pan Ostaszewski wraz z przedstawicielami handlowymi podziękowali uczestnikom wyjazdu za odwiedzenie Fabryk, dodatkowo panie uczestniczące w wyjeździe w ramach podziękowania otrzymały bukiety kwiatów. Pan Ostaszewski zadeklarował dalszą współpracę z Lubelską Izbą Rolniczą.
Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzenie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu (https://muzeumrolnictwa.pl/).
Trzeciego dnia wyjazdu zwiedzono ogrody oraz uczestniczono w warsztatach zielarskich w „Ziołowym Zakątku” w Korycinie (https://ziolowyzakatek.pl/O-nas,38.html), który jest unikatowym obiektem agroturystycznym położonym w samym sercu najczystszego regionu Polski, Podlasia. Na powierzchni prawie 20 ha skupiono bogatą kulturę i tradycję tego obszaru. Można znaleźć tu charakterystyczne dla regionu zabudowy, rękodzieło, a przede wszystkim wszechobecne zioła. Na tych czystych i pięknych terenach wciąż żywa jest tradycja zielarska. Mieszkańcy Podlasia od pokoleń zbierają rośliny lecznicze, korzystając z ich dobrodziejstw. W Ziołowym Zakątku goście mają okazję zapoznać się z historią ziołolecznictwa i tradycyjnego zbioru roślin ze stanu naturalnego. W otoczeniu ziół i ich niezwykłego aromatu, goście mogą komponować własne mieszanki herbaciane, tworzyć nalewki na bazie cennych surowców zielarskich, jak również zasięgnąć wiedzy zielarskiej podczas przemierzania ścieżek edukacyjnych Podlaskiego Ogrodu Botanicznego. Uczestnicy wyjazdu mogli poznać Pana Mirosława Angielczyka - właściciela „Ziołowego Zakątka”. Uczestnicy wyjazdu podczas warsztatów zielarskich mogli samodzielnie przyrządzić własną nalewkę oraz zrobić zakupy w sklepiku ziołowym. Podczas pobytu w „Ziołowym Zakątku” odbyło się również spotkanie z przedstawicielami Podlaskiej Izby Rolniczej na czele z Panem Grzegorzem Leszczyńskim - Prezesem Zarządu PIR.
W drodze powrotnej uczestnicy wyjazdu studyjnego zatrzymali się w Leśnej Podlaskiej, aby zobaczyć Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej, którym opiekuje się Zakon Paulinów (https://lesnapodlaska.paulini.pl/historia-sanktuarium/).
Poniżej fotorelacja i wideo z wyjazdu studyjnego (w pomieszczeniach Fabryk Pronaru nie można robić zdjęć).