W dniu 29 maja 2024 r. Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas IV posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji, które odbyło się 23 maja 2024 roku w Warszawie, zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska Pauliny Hennig-Kloski o podjęcie działań legislacyjnych w zakresie wprowadzenia uregulowań prawnych dotyczących odszkodowań za szkody wyrządzone w uprawach rolnych i u zwierząt gospodarskich przez dziko żyjące zwierzęta i ptactwo podlegające ochronie.

Brak skutecznej kontroli populacji dziko żyjących zwierząt, np. wilków czy bobrów oraz ptaków prowadzi do znaczących strat w rolnictwie, które pozostają bez rekompensaty. Rolnicy, borykający się z problemem szkód wyrządzanych przez te zwierzęta, nie mają obecnie możliwości ubiegania się o odszkodowania, co stawia ich w trudnej sytuacji finansowej.

W związku z powyższym, wnosimy o ustanowienie limitów populacyjnych dla poszczególnych gatunków dziko żyjących zwierząt i ptaków będących pod ochroną, które pozwolą na skuteczniejszą kontrolę ich liczebności, z jednoczesnym poszanowaniem zasad ochrony przyrody oraz opracowanie i wdrożenie kompleksowego modelu odszkodowań za szkody wyrządzane przez dziko żyjące zwierzęta i ptactwo. Model ten powinien obejmować jasne i przejrzyste kryteria oceny oraz procedury szacowania szkód, co zapewni sprawiedliwe i adekwatne rekompensaty dla poszkodowanych rolników.

Pismo KRIR >>>

Źródło: KRIR

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.