Krynica Forum 2023, wydarzenie łączące biznes, politykę i środowisko akademickie, odbyło się w dniach 13–15 września w Krynicy-Zdroju, jednym z najpiękniejszych polskich uzdrowisk, mającym ponad stuletnią międzynarodową renomę. Obecny był  Prezydent RP Andrzej Duda, który zaprosi także innych przywódców państw Europy Środkowo-Wschodniej. Partnerem Głównym wydarzenia było Województwo Małopolskie.

Wśród gości znaleźli się m.in.  prezydent Litwy Gitanas Nausėda, premier Republiki Korei Han Duck-soo oraz były prezydent Słowenii Borut Pahor. Podczas trzydniowego wydarzenia rozmawiano o bezpieczeństwie energetycznym, strategicznym i klimatycznym. Wśród ścieżek tematycznych były także: „Ukraina – wsparcie, współpraca, odbudowa”, „Biznes i gospodarka”, „Patrząc w przyszłość”. Ważnym punktem tegorocznej edycji było Forum Koreańsko-Polskie.

W drugim dniu kongresu była dyskusja-debata na temat: „Żywiąc, bronią. Rolnicy i producenci żywności dla bezpieczeństwa Polski” zorganizowana przez Radę ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Uczestnicy panelu, moderowanego przez Stanisława Koczota: Jan Krzysztof Ardanowski, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, prof. Sylwester Tabor, i prof. Marek Wigier poruszali wiele kwestii najistotniejszych dla polskiego rolnictwa m.in. zagadnienia: przewag konkurencyjnych, którymi są: jakość i cena produktów oraz innowacyjność i fachowe przygotowanie polskich rolników, słabości – problemów suszowych i zagospodarowania przestrzennego. Eksperci podkreślali, że skuteczność i sukces w rolnictwie nie zależą wyłącznie od wielkości gospodarstwa, ale przede wszystkim od właściwego jego sprofilowania. Polskie rolnictwo ma charakter dualny i należy szukać co najmniej dwóch dróg jego rozwoju: jednaj dla mniejszości dużych gospodarstw towarowych i drugiej dla większości mniej ukierunkowanych gospodarstw indywidualnych.

Źródło: KRIR

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.