Dnia 22 września 2022 r. odbyło się kolejne posiedzenie Rady Powiatowej LIR Powiatu Świdnickiego w Miejskim Centrum Kultury w Piaskach. Posiedzenie prowadził Przewodniczący Rady Powiatowej LIR Powiatu Świdnickiego Pan Leszek Sęk. W posiedzeniu uczestniczył Pan Gustaw Jędrejek – Prezes LIR oraz przedstawiciele ARiMR Biuro Powiatowe w Piaskach w osobach Pani Joanna Mazurek – Kierownik Biura Powiatowego ARiMR oraz Dominika Kulak – Zastępca Kierownika Biura Powiatowego ARiMR w Piaskach.

Posiedzenie odbyło się wg porządku obrad:

  1. Otwarcie posiedzenia,
  2. Sprawy regulaminowe:
    • stwierdzenie quorum,
    • przyjęcie porządku obrad
    • przyjęcie protokołu z ostatnich obrad
  3. Sytuacja na rynku nawozów
  4. Zmiany w zasadach przyznawania płatności realizowanych przez ARiMR- przedstawiciel ARIMR
  5. Sprawozdanie z prac Zarządu LIR- Gustaw Jędrejek Prezes Zarządu LIR
  6. Sprawy różne wolne wnioski.
  7. Zamknięcie posiedzenia.

Sytuacja na rynku nawozów została omówiona przez delegatów. Niepokojące jest to, że rynek nawozów nie jest stabilny. Rolnicy zgłaszają, że ceny wzrastają zbyt dynamicznie. Dodatkowo przerwanie produkcji nawozów przez spółki państwowe może doprowadzić do kolejnego wzrosty ceny. Delegaci zastanawiali się czy jest sens dofinansowywanie spółki państwowej Grupy Azoty przez budżet państwa, skoro w obecnym roku już w pierwszym kwartale przynosiła ona zysk wynoszący ponad 880 mln złotych i na dodatek państwo chce dofinansować jeszcze tą spółkę w wysokości 5 mld złotych bez gwarancji, że rolnicy będą mieli tańsze nawozy. Delegaci zgłosili też brak dostępności wapna tlenkowego z kopalni Kieleckiej, która została sprzedana firmie niemieckiej i teraz wapno to wywożone jest do Niemiec i nie ma już sprzedaży detalicznej polskim producentom rolnym.

Pan Gustaw Jędrejek - zaprezentował działania jakie podjął Zarząd LIR w zakresie złożonego wniosku do UOKiK w sprawie zbyt wysokiej ceny nawozów. Przypomniał też, że prosił o współpracę rolników, którzy kupowali nawozy w wysokiej cenie wiosną z datą produkcji z poprzedniego roku. Wtedy UOKiK miałby podstawy interweniować i pytać dlaczego dany sprzedawca sprzedaje nawozy, które są wyprodukowane rok wcześniej.

Przedstawiciele ARiMR omówili zasady udzielania wsparcia na wymianę pokryć dachowych z eternitu oraz zwrot pomocy finansowej w ramach zarządzania ryzykiem (dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt gospodarskich).

Pan Gustaw Jędrejek – Prezes zarządu LIR, przedstawił stanowiska podjęte przez Zarząd LIR tj.: stanowisko w sprawie uruchomienia naboru wniosków na inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000, w sprawie importu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy, w sprawie urealnienia dopłat rolniczych oraz w sprawie zwiększenia limitów wycinki drzew na cele opałowe z zasobów Lasów Państwowych. Przedstawił też działania jakie Zarząd podjął w zakresie publikacji książki Nasza Planeta, która w sposób skrajnie negatywny przedstawia produkcję rolniczą w zakresie chowu i hodowli zwierząt gospodarczych.

Przekazał też informację w zakresie planowanych działań Zarządu opublikowania listy podmiotów gospodarczych, które prowadzą skup z Ukrainy. Omawiając Galę AGROLIGI w Puławach, gdzie rolnicy zdobyli nagrody zachęcał wszystkich delegatów do brania udziału w różnych konkursach organizowanych przez instytucje rolnicze.

Pan Gustaw Jędrejek przedstawił też średnie ceny ziemi rolniczej w poszczególnych województwach oraz przekazał informację o konieczności dokonywania zgłoszenia do starosty w przypadku obciążanie pryzm kiszonkowych za pomocą starych, zużytych opon.

W dyskusji podjęto temat ograniczenia nakładanego przez UE w zakresie zużycia stosowania środków ochrony roślin o 50% w stosunku do stanu średniego z lat 2015-2017 w skali kraju, cen nawozów na Ukrainie, ceny paliwa rolniczego oraz cen oferowanych na skupie pszenicy konsumpcyjnej. Zwrócono uwagę na konieczność zmiany przepisów w zakresie zwiększenia dopłaty do paliw rolniczych w kwocie co najmniej 1,50 zł do litra zakupionego oleju napędowego.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.