Informujemy, że została uruchomiona aplikacja publiczna „zgłoś szkodę rolniczą". Za jej pośrednictwem producenci rolni poszkodowani w wyniku suszy w roku 2022 będą mogli złożyć wniosek o oszacowanie szkód.

Aplikacja jest dostępna na stronie: https://aplikacje.gov.pl/app/susza

 Źródło: MRIRW

Aplikacja suszowa wreszcie działa

Wreszcie po wielu tygodniach oczekiwań, próśb i apeli ze strony rolników resort rolnictwa uruchomił aplikację suszową. Za jej pośrednictwem producenci rolni poszkodowani w wyniku tegorocznej suszy będą mogli złożyć wniosek o oszacowanie szkód.

- Informujemy, że została uruchomiona aplikacja publiczna „zgłoś szkodę rolniczą" - podało ministerstwo rolnictwa. Rolnicy mają czas na złożenie wniosku o oszacowanie szkód nie później niż do 15 października.

Aplikacja suszowa nie działała przez zmiany kadrowe

Przypomnijmy, że poślizg z uruchomieniem aplikacji resort tłumaczył... zmianami kadrowymi. 

- Aplikację przygotowało ministerstwo cyfryzacji, wspólnie z resortem rolnictwa, IUNG, Instytutem Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej i ARiMR, z której importuje się dane z kampanii o dopłaty bezpośrednie. Ale ministerstwo cyfryzacji wraz z całym zespołem przeszło przed rokiem pod KPRM. I w tym roku został wydzielony odrębny pion cyfryzacji i informacji, czyli Centralny Ośrodek Informatyczny. I tam został zmieniony skład osób odpowiedzialnych za aplikację suszową. I to jest główny powód, dlaczego aplikacja nie działa, choć wszystko jest gotowe. Testy też już były robione – poinformowała Aleksandra Szelągowska z MRiRW.

W tamtym roku aplikacja została uruchomiona 4 czerwca.

Susza dziesiątkuje plony w całej Polsce

Niestety, w tym sezonie o pomoc suszową może ubiegać się bardzo wielu rolników, bo deficyt wody poważnie redukuje plony w całej Polsce. W ostatnim okresie monitorowania – od 21 maja do 20 lipca – IUNG odnotował wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski w 14 województwach, na 12 uprawach.

Źródło: Top Agrar, Kamila Szałaj

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.