W dniu 18 lutego 2020r. w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Piaskach odbyło się kolejne posiedzenie Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej Powiatu Świdnickiego. Posiedzenie zwołał i prowadził Przewodniczący Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej Powiatu Świdnickiego – Leszek Sęk. W spotkaniu uczestniczyli min. Wiceprezes Lubelskiej Izby Rolniczej – Antoni Skura, Dyrektor Biura LIR- Jolanta Szałas, przedstawiciele instytucji okołorolnych, delegaci oraz członkowie komisji rolnictwa reprezentujących gminę Rybczewice.

Na spotkaniu przedstawiono zakresy tematyczne tj. :

1/. Zasady kontraktacji buraka cukrowego – przedstawiciel Krajowej Spółki Cukrowej S.A.

2/. Możliwości dofinansowania dla rolników z PROW 2014-2020– przedstawiciel ARiMR,

3./ Ubezpieczenia emerytalne –rentowe w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – przedstawiciel KRUS,

4/. Informacja na temat prac Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej – Prezes Zarządu LIR,

 

Zasady kontraktacji buraka cukrowego – przedstawił Roman Zdunek- Z-ca Dyrektora ds. Surowcowych  Krajowej Spółki Cukrowej S.A. w Siennicy Nadolnej. Przedstawiciel KSC nakreślił plany kontraktacji burków cukrowych na dostawy w kampanii cukrowej, które mają kształtować się na poziomie 6,5 mln ton. Krajowa Spółka Cukrowa ma w planach kontraktację dla Krasnegostawu w granicach 1 110 000 ton buraków, natomiast dla Werbkowic 1 140 000 ton buraków.

Możliwości dofinansowania dla rolników z PROW 2014-2020 w ramach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przedstawili– Krzysztof Szczepanik oraz Krystyna Wardzińska. Przedstawiciele ARiMR zaprezentowali harmonogram naboru wniosków, formy dofinansowań obowiązujące w roku 2020 min. tj.: premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, restrukturyzacja małych gospodarstw, działanie – młody rolnik, nawadnianie gospodarstw rolnych, dofinansowanie inwestycyjne dla gospodarstw zajmujących się chowem i chodową zwierząt (niecki dezynfekcyjne, zbiorniki na gnojówkę), wsparcie na zalesienie oraz nowe formy wsparcia tzw. „krowa plus”, „świnia plus”

O ubezpieczeniach emerytalnych –rentowych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – mówili Zbigniew Twaróg – kierownik KRUS w Piaskach oraz Tomasz Dzirba – Starszy Specjalista. Przedstawiciele KRUS podali ogólne informacje w zakresie możliwości prowadzenia działalności gospodarczej i ubezpieczeniu w KRUS, dla której kwota graniczna należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności wynosi rocznie 3600 zł. Poinformowali też wszystkich obecnych o zmniejszeniu się wypadkowości w rolnictwie na terenie województwa lubelskiego oraz możliwości skorzystania z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej.

Informację z prac Zarządu LIR – przedstawił Antoni Skura – Wiceprezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Poinformował wszystkich obecnych o działaniach podejmowanych przez Zarząd LIR w ostatnim kwartale, podjętych stanowiskach w sprawie ptasiej grypy i konieczności uruchomienia państwowego skupu zwierząt na terenach zapowietrzonych i zagrożonych oraz o działaniach związanych z ASF. Wiceprezes powiedział, że Zarząd LIR realizuje szkolenia dla Rad Powiatowych w zakresie szkód łowieckich na uprawach polowych. Poinformował też, że w dniu 29 lutego br. na Targach w Lublinie odbędzie się szkolenie realizowane przez Lubelską Izbę Rolnicza z zakresu tematycznego VAT w rolnictwie oraz wymogów wzajemnej zgodności. Wiceprezes LIR zapowiedział organizację konferencji na temat gospodarki wodnej na szczeblu ogólnopolskim z inicjatywy Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej.

Jolanta Szałas – Dyrektor Biura LIR zabrała głos w zakresie funkcjonowania biura LIR informując wszystkich obecnych o godzinach otwarcia biura, dyżurach prawnika w Lublinie oraz poszczególnych oddziałach Terenowych biurach LIR, które otwarte są dla rolników i służą pomocą. Powiedziała też o realizacji szkoleń w zakresie kursów chemizacyjnych realizowanych przez biuro LIR. Zapowiedziała, że pracownicy biura będą przeprowadzać szkolenia z planów nawozowych na poszczególnych Radach Powiatowych. Przekazała również informację Polskiego Związku Łowieckiego z prośbą o podjęcie współpracy przez delegatów w zbieraniu truchła padłych zwierząt. Akcja zbierania truchła odbędzie się 23 lutego br. na terenie województwa lubelskiego.

W dyskusji delegaci podejmowali dyskusję w zakresie konieczności zorganizowania akcji wymiany osłon przekaźnika mocy, wprowadzenia uregulowań związanych z suszą, wysychaniem rzek i płodów rolnych. Delegaci zwrócili uwagę na konieczność aktualizacji składów osobowych komisji do spraw rozwiązywania problemów rolnictwa powołanych przez Wojewodę Lubelskiego. W sprawach różnych podjęto temat współpracy delegatów w zakresie zapraszania na posiedzenie Rad Powiatowych członków komisji rolnictwa z gmin powiatu Świdnickiego.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.