Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz poproszony o ocenę polskiego rolnictwa w związku z piętnastoleciem wstąpienia Polski do Unii Europejskiej: "Dla polskiego rolnictwa znalezienie się w gronie członków Unii Europejskiej było dobrym pomysłem. A widać to w eksporcie produktów rolno - spożywczych, który w 2004 roku mieliśmy na poziomie 4 mld euro, dziś wynosi on 30 mld euro. Przed 2004 rokiem niektórzy obawiali się, że po wejściu do Unii polskie rolnictwo przestanie istnieć. A staliśmy się dużym eksporterem. Jest to ogromny sukces naszej gospodarki i poszczególnych gospodarstw, które zainwestowały, skorzystały ze środków pomocowych i dziś są porównywalne z tymi z Niemiec czy Francji.

Zmiany widać także w infrastrukturze na wsi. Wybudowano wiele dróg i sieci wodociągowych, zmodernizowano obiekty publiczne. Przez te 15 lat dokonaliśmy ogromnego skoku. W wielu sektorach produkcji rolnej, takich jak drób, pieczarki, mleko czy borówka zaskoczyliśmy wszystkich. Jesteśmy w nich liderami w Europie. Można było inaczej pokierować produkcją trzody chlewnej, gdzie ponieśliśmy porażkę. Choć produkty są dobrej jakości, przegraliśmy w hodowli. Nie zadbaliśmy o produkcję prosiat. Winna jest polityka państwa, ale i postęp technologiczny, który na Zachodzie jest wyższy".

Wypowiedź dla "Wieści Rolnicze"

Źródło: KRIR

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.