Podróże kształcą – o tym wiedzą wszyscy. Dlatego Wspólnie z Fabrycznym Punktem Sprzedaży „Pronar” w Łanach gm. Markuszów reprezentowanym przez Pana Marka Wocha oraz Lubelską Izbą Rolniczą dnia 12.11.2018r. został zorganizowany wyjazd szkoleniowy dla Rolników do czterech z siedmiu fabryk Firmy „Pronar”, które to zatrudniają ponad 2000 pracowników. Uczestnicy wyjazdu to zasłużeni rolnicy z okolic Punktu w Łanach na których czele stał V-ce Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej - Gustaw Jędrek oraz z trzech rolników z okolic Ryk.

Pierwszym punktem jaki odwiedzili uczestnicy była Fabryka Pronar w Siemiatyczach. Szczegółowo zostały omówione tajniki produkcji maszyn komunalnych i recyklingowych, których wytwarzaniem właśnie tutaj firma się zajmuje. Spore zainteresowanie uczestników szkolenia wzbudził rozdrabniacz MRW.21010, którego przybliżona masa to 40000 kg. Silnik diesla który wprawia w ruch wały rozdrabniające posiada moc aż 565 KW co daje w przybliżeniu 768 KM. Sprawia to, że ta piekielna maszyna poradzi sobie z każdym materiałem, który na nią zostanie załadowany.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyła się fabryka w Hajnówce która była następnym etapem szkolenia. Nowoczesny park maszynowy pomaga pracownikom w produkcji osi, półosi, układów jezdnych i przekładni. Powierzchnia zakładu to 90 000 m2 z czego 18 100 m2 znajduje się pod dachem.

W planie szkolenia nie mogło zabraknąć zakładu nr 3 w którym to mieści się hurtownia stali oraz wydział profili stalowych i osi. Pronar jako jedna z nielicznych firm w Polsce może poszczycić się profilami, które są łączone metodą stapiania obszaru styku laserem. Warto też podkreślić, że firma sprzedaje swoje profile nie tylko w krajach Unii Europejskiej jak również poza jej granicami.

Ostatni punkt szkolenia to wisienka na torcie - główna siedziba firmy czyli zakład nr 2. Mieszczą się tu wydziały: pneumatyki i hydrauliki oraz kół tarczowych. Na wydziale pneumatyki i hydrauliki firma wykonuje przewody hydrauliczne jak również siłowniki tłokowe, nurnikowe, teleskopowe jedno i dwustronnego działania oraz zbiorniki sprężonego powietrza. Warto wspomnieć o wydziale kół tarczowych, które to koła firma sprzedaje na całym świecie. Sprzedaż krajowa kół to 20% produkcji zaś 80% to eksport do takich krajów jak m.in. Kanada, Stany, kraje UE, Nowa Zelandia, Arabia Saudyjska, Rosja i Skandynawia. Pronar jako jedna z trzech firm na świecie produkuje obręcze o takiej grubości blachy, które wytwarzane są na maszynach własnej produkcji.

Firma posiada również własne Centrum Badawczo-Rozwojowe dzięki któremu zakład może przeprowadzić badania poszczególnych podzespołów wytwarzanych produktów. Dzięki własnemu centrum Pronar ma pewność, że jakość wszystkich elementów jest na najwyższym poziomie. Badania są przeprowadzane na miejscu co sprawia, iż czas badań się skraca a jednocześnie zmniejszają się ich koszty.

W głównej siedzibie firmy odbywa się produkcja przyczep burtowych, przyczep hakowych, przyczep do transportu zwierząt, rozrzutników oraz wozów paszowych. Na każdym etapie produkcji odbywa się kontrola wytworzonych elementów składowych maszyn.

Na koniec wyjazdu wyszkoleni uczestnicy wyjazdu zostali zaproszeni na stołówkę firmową, gdzie pracownicy kuchni zadbali o to żeby żaden z rolników nie wyszedł głodny. Pan V-ce Prezes LIR Gustaw Jędrejek przy okazji poczęstunku podziękował za możliwość uczestnictwa w szkoleniu „W tym miejscu chciałbym podziękować pracownikom Punktu Sprzedaży Pronar w Łanach za tak owocną współpracę przy organizacji wyjazdu. Chciałbym również podziękować za tak ciepłe przyjęcie i wyrazić swój podziw, że firma ze 100% kapitałem Polskim promuje polski rynek maszyn rolniczych, komunalnych i recyklingowych na arenie międzynarodowej”.

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.