23 września 2018 r. w Wąwolnicy odbywało się pierwsze, wpisane w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Ogólnopolskie Święto "Wdzięczni Polskiej Wsi". Gospodarzem wydarzenia był premier Mateusz Morawiecki. Lubelską Izbę Rolniczą reprezentowali: Wiceprezes Gustaw Jędrejek, członkowie Zarządu Antoni Szczepaniak oraz Marcin Sulowski, Dyrektor Biura LIR Waldemar Banach oraz pracownicy biura Małgorzata Karasek i Dawid Wysmulski.

Święto w Wąwolnicy rozpoczęła uroczysta msza św. celebrowana przez Metropolitę Lubelskiego abp. Stanisława Budzika, po której orkiestra OSP poprowadziła korowód dożynkowy w stronę sceny. Obchody zainaugurował premier Mateusz Morawiecki słowami - "To tutaj w Wąwolnicy odbija się jak w lustrze historia Polski i polskości – jej blaski i cienie". Premier przypomniał historii miejscowości: o odparciu najazdów tatarskich dzięki wstawiennictwu Matki Boskiej Kębelskiej w 1278 roku; odebraniu praw miejskich Wąwolnicy przez władze carskie w odwecie za udzieloną przez mieszkańców pomoc powstańcom styczniowym oraz spaleniu 100 domów w Wąwolnicy przez UB w 1946r. w zamian za wsparcie dla żołnierzy wyklętych.

Odnosząc się do współczesnej sytuacji wsi Premier zapowiedział wygospodarowanie 1,5 mld złotych z budżetu państwa na rekompensaty za straty spowodowane suszą,wsparcie dla handlu detalicznego oraz 3 tys. zł od państwa, ulgi podatkowe i pomoc prawną dla kół gospodyń wiejskich.

Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zaznaczył, że "wieś staje się tym pełnoprawnym uczestnikiem życia społecznego" i „dobrym miejscem do życia dla bardzo wielu ludzi z miasta, którzy właśnie wieś wybierają, jako miejsce realizacji swoich aspiracji życiowych". Minister odniósł się także do pomocy rodzinom „wielkie programy społeczne, które są dedykowane rodzinom wielodzietnym, rodzinom na wsi, tak jak i w mieście; programy związane z pomocą dla dzieci, związane z budownictwem, to wszystko w takim samym stopniu dociera do mieszkańców wsi, jak i do tych, którzy żyją gdzie indziej". Minister Rolnictwa Krzysztof Ardanowski odznaczył medalem delegatów Lubelskiej Izby Rolniczej - Wojciecha Piszczyńskiego oraz Grzegorza Pszczołę.

W wydarzeniu brało udział wielu dostojnych gości, min. Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek oraz senatorowie i posłowie RP. Ponadto odbywały się występy zespołów ludowych, tragi sztuki ludowej, Piknik Rodzinny z zabawami i atrakcjami dla dzieci oraz degustacja regionalnych produktów i tradycyjnej kuchni regionów. Lubelska Izba Rolnicza posiadała swoje stoisko, gdzie doradzano rolnikom oraz rozdawano biuletyn informacyjny LIR, prasę i publikację z branży rolniczej oraz świeże owoce.

Dawid Wysmulski

Delegaci LIR odznaczeni medalem „Zasłużony dla rolnictwa” >>

 

W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z portalu lir.lublin.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w zakładce Ochrona danych osobowych. Klikając „Kontynuuj”, zamykając ten komunikat lub przechodząc do portalu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez Lubelską Izbę Rolniczą. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki.